Talip Geylan, MEB'in Öğretmenler Günü Hediyeleri İle İlgili Yazısına Tepki Gösterdi

Talip Geylan, MEB'in Öğretmenler Günü Hediyeleri İle İlgili Yazısına Tepki Gösterdi

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Milli Eğitim Bakanlığının ''24 Kasım Öğretmenler Günü Hediye Uygulaması'' Konulu Yazısına Tepki Gösterdi.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, sosyal medya hesabı üzerinden Milli Eğitim Bakanlığının ''24 Kasım Öğretmenler Günü Hediye Uygulaması'' konulu yazısına tepki gösterdi.

İşte Talip Geylan'ın konuyla ilgili açıklaması ve MEB'in o yazısı:

ÖĞRETMENE GÜVENİN!
MEB taşra teşkilatına bir yazı çıkararak, 24 Kasım Öğretmenler Günü’ndeki hediye uygulaması hususunda personelin uyarılmasını istemiş.
Öncelikle bu ikazı çok gereksiz gördüğümü söylemeliyim.
Öğrencilerimizin, 24 Kasım’da bir buket çiçekle ya da bir kalemle öğretmenlerine sevgi, takdir ve teşekkürlerini ifade etmelerinden ibaret olan “sembolik nitelikteki” bir durumu, sahada yaşanan bir “sorun” gibi ortaya koymak doğru değildir. 
Tabii ki, her yerde olduğu gibi suiistimaller olabilir. Ancak öğrencilerin ya da velilerin istismar edildiği yaygın bir durum varmışcasına Öğretmenler Günü'ne bir hafta kala bir genelgeyle uyarı çıkarılması şık değildir. Bu “tedbir” adeta tüm öğretmenlerimizi zan altında bırakabilecek bir uygunsuzluk olmuştur. Ki, zaten benzer suistimaller için mevzuatımız açıktır ve tüm kamu çalışanları da bunu bilmektedir.
Herkes rahat olsun; öğretmenlerimiz “menfaat sağlama amacıyla hediye kabul etmek, borç para istemek” ya da “kamu görevlisine ya da devlete olan güven ve itibar duygusunu zayıflatacak” hiçbir davranışa tevessül de etmez, müsaade etmez.
Rahat olun, öğretmene güvenin!

OGRETMENMEB.COM