Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Sınavlarını Ayrı Ayrı MEB Yapacak

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Sınavlarını Ayrı Ayrı MEB Yapacak

Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik detayları netleşiyor.

 Öğretmenlik Meslek Kanunu Resmi Gazete'de yayımlandı. Kanunun yayımlanmasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliği Taslağını kamuoyu ile paylaştı.

 Yönetmelikte uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınavlarıyla ilgili önemli bilgiler yer aldı. Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınavı Öğretmenlik Kariyer Basamaklarında Yükselme Sınavı(KBYS) adı altında 2005 yılında bir defa ÖSYM tarafından yapılmıştı.

  MEB'in yayımladığı yönetmelik ile uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınavını artık Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü yapacak. Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlikle ilgili sınavlar ayrı ayrı yapılacak. Her iki sınav için de baraj puanı 70 olacak. 70 ve üzeri alan öğretmenler uzman öğretmen, uzman öğretmenler ise başöğretmen olacak. Kademe ilerlemesinin durdurulması cezası alan uzman öğretmenler, ceza silinene kadar başöğretmenlik sınavına giremeyecek. Uzman öğretmenlik sınavına giriş için 180 saat, başöğretmenlik sınavına giriş için 240 saatlik eğitimler tamamlanmış olacak.

 Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınavlarıyla ilgili konu ve soru dağılımı, sınav ücreti gibi detayların önümüzdeki aylarda MEB tarafından açıklanması bekleniyor. Sınavlar ise sınav tarihinden en az 6 ay önce duyurulacak. Sınav için 10 yıl şartlarında yazılı sınavın yapılacağı tarih baz alınacak.

 OGRETMENMEB.COM / ÖZEL HABER