Devamsızlıkların silinmesi için velilerden okullara devamsızlık dilekçesi

Devamsızlıkların silinmesi için velilerden okullara devamsızlık dilekçesi

2023 2024 eğitim öğretim yılının sonuna yaklaşmakta olduğumuz şu günlerde öğrenciler devamsızlıklarını silinmesi için öğrenci velileri okula dilekçe verebilirler mi? Devamsızlıkların veri isteği ile silinmesi mümkün mü? Detaylar haberimizde...

Devamsızlıkların silinmesi için velilerden okullara devamsızlık dilekçesi verilerek işlem yapılması mümkün müdür?

2023 2024 eğitim öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından devamsızlıklarla ilgili çok sıkı tedbirler alınmıştı. Biriyle devamsızlık süresini aşan öğrencilerin her ne koşulda olursa olsun derslerine bakılmaksızın sınıfta bırakılacağı kuralı devamsızlık ihlali yapan öğrencilerin sınıfta kalmasına sebep olacaktır.

Peki okul yöneticileri velilerin istekleri doğrultusunda öğrencilerin devamsızlıklarını silebilirler mi? Öğrencilere belirli istisnai durumlar dışında yaşanan hastalık cenaze gibi durumlardan dolayı okul yönetimi tarafından yılda En fazla 15 gün olmak üzere izin verilebilir.

meb-devamsizlik-affi.jpgSöz konusu izinler öğrenci velilerinin dilekçe ile durumu okul yönetimine sunması halinde verilmektedir. Ancak üzerinden epey bir zaman geçmiş olan devamsızlıklarla ilgili herhangi bir işlem yapılamaz. Söz konusu izinler zorunlu durumlarda öğrencilerin kullanması ve mağdur olmamaları için tanımlanmıştır.
Yani velilerin devamsızlık yapan öğrencilerle ilgili olarak okul yönetimine sunacakları dilekçeler kanıtlayıcı belgelerle beraber sunulmalıdır.

Okul yöneticileri kanıtlayıcı hiçbir belge olmadan öğrencilerin devamsızlıklarını silerlerse suç işlemiş olurlar. Söz konusu durum görevi ihmalinden ziyade görevi kötüye kullanmak olarak değerlendirilecek ve ona göre soruşturma açılarak ilgili usulsüzlüğü yapan okul yöneticilerine Ceza verilebilecektir.

meb-devamsizlik.jpg

Sene sonunda öğrencilerin geçmişe ait devamsızlıklarının zaruri durumlar hariç silinmesi mümkün değildir. Milli Eğitim Bakanlığı konu ile ilgili sene başından bu yana sert tedbirler almıştır.

Öğretmen Meb / ÖZEL HABER

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenmeb.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.