500 öğrenciye 1 PDR öğretmeni yerine 100 öğrenciye bir rehberlik öğretmeni

500 öğrenciye 1 PDR öğretmeni yerine 100 öğrenciye bir rehberlik öğretmeni

Okullarda şiddetin son bulması için yeni bir talep gündemde. Mevcutta 500 öğrenciye 1 rehber öğretmeni düşüyor. Talep ise 100 öğrenciye 1 PDR öğretmeni. Bakalım MEB bu isteğe olumlu mu bakacak? olumsuz mu bakacak? Tüm detaylar...

100 öğrenciye bir PDR öğretmeni talebi

Türkiye'deki okullarda şiddet olaylarının önüne geçmek amacıyla eğitim sendikaları, psikolojik danışmanlık ve rehberlik (PDR) dersinin haftada en az iki saat olmasını ve her 100 öğrenciye bir rehberlik öğretmeni atanmasını öneriyor. Ancak mevcut durumda, Türkiye genelinde ortalama olarak 500 öğrenciye bir PDR öğretmeni düşüyor.

Rehber öğretmenler öğrencilerle yeterince ilgilenmiyor

Eğitim İş Genel Başkanı Kadem Özbay, bu durumu eleştirerek, rehber öğretmenlerin öğrencilerle yeterli düzeyde birebir görüşme yapamadıklarını belirtiyor. Uzman psikolojik danışman Esat Telatar ise günlük 60-70 öğrenciyle görüştüğünü ve disiplin olaylarında rehber öğretmenlerin aktif rol alması gerektiğini vurguluyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenmeb.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.