20 Bin Sözleşmeli Öğretmen Kadroya Alınıyor

20 Bin Sözleşmeli Öğretmen Kadroya Alınıyor

MEB'de 20 bin sözleşmeli öğretmenin kadroya geçiş işlemleri başladı.

 Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2018 yılında atamasını gerçekleştirdiği ve göreve başlattığı 20 bin sözleşmeli öğretmenin 3 yıllık süresi doldu. Sözleşmelilik süresini dolduran öğretmenlerin kadroya geçiş işlemleri bakanlık kararnamesiyle il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından yapılıyor.

 Sözleşmeli öğretmen iken kadrolu öğretmen statüsü elde edecek öğretmenler artık SGK yerine emekli sandığına bağlı olacak. Bu öğretmenlerin 3 yıllık süresi dolduğu için derece ve kademeleri 9/1 olarak belirlenecek. Kalkınmada öncelikli bölgelerde her 2 yıla 1 kademe uygulaması sözleşmeli personeli kapsamadığı için kadro aldıktan sonra 2 yılda 1 ilave kademe ilerlemesi yapılabilecek.

 Öte yandan bu öğretmenlerden %14'lük SGK kesintisi kalktığı için eğitim öğretime hazırlık, ek ders, sınav ücreti vb. ödemelerden ekstra kesinti yapılamayacak ve bu öğretmenler yılın özellikle son 3 ayında ciddi vergi kesintisine maruz kalmayacak.

 Sözleşmeli öğretmenlerden askerlik, doğum sonrası veya diğer nedenlere bağlı ücretsiz izin alanların izinde, askerde veya fiilen görev yapmadan geçirdikleri süreler 3 yıllık süre içerisinde sayılmadığı için bu öğretmenler fiilen 3 yılını doldurdukları zaman bakanlık tarafından kararnameleri gönderilecek ve kadroya alınacak.

 Kadroya alınan öğretmenler il içi ve eş durumu tayini yapabilecek. Kadroya alındıktan sonra 1 yıl daha görev yapan öğretmenler illerarası tayin isteme hakkına kavuşacak. Ayrıca bu öğretmenlerin MEBBİS kullanıcı kısımları kadrolu öğretmenler gibi tanımlanacak, hizmet puanı başta olmak üzere bu öğretmenlere bir çok MEBBİS modülü aktif hale getirilecektir.

 OGRETMENMEB.COM / ÖZEL HABER

Etiketler :