6 ve 10. Sınıf DYK Öğrenci Başvurusu Ne Zaman ve Nasıl Yapılır?

6 ve 10. Sınıf DYK Öğrenci Başvurusu Ne Zaman ve Nasıl Yapılır?

6 ve 10. sınıflara destekleme ve yetiştirme kursu açılacak. Peki DYK öğrenci başvurusu ne zaman ve nasıl yapılacak?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesinde değişiklik yapıldı. Yapılan değişikliklerle beraber 6 ve 10. sınıflara resmi olarak destekleme ve yetiştirme kursu getirilmiş oldu.

6 ve 10. sınıflar haftalık en fazla 18 saat kurs alabilecek. MEB tarafından açıklanan takvime göre DYK öğrenci başvuruları 26-29 Kasım 2021 tarihleri arasında yapılacak.

DYK kılavuzuna göre başvurular e-kurs.meb.gov.tr adresi üzerinden aşağıdaki açıklamalar doğrultusunda yapılacaktır:

5.1

  • a) Kurslara; resmî ve özel örgün eğitim kurumları kapsamındaki Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin 32 nci maddesinin dördüncü fıkrasında belirtilen öğrenciler dâhil ortaokul, imam hatip ortaokulu ve ortaöğretim kurumlarında kayıtlı olan öğrenciler ile genel ilköğretim programı uygulanan özel eğitim ortaokulu/özel eğitim sınıfı, genel ortaöğretim programı uygulanan özel eğitim okulları ile mesleki ve teknik ortaöğretim programı uygulanan özel eğitim okulları öğrencileri, özel eğitim meslek okulu ile özel eğitim meslek okulu programının uygulandığı özel eğitim sınıfı öğrencilerinden; 6, 7, 8, 10, 11 ve 12 nci sınıflarında öğrenim gören öğrenciler ve örgün ve açık ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar başvurabilir.
  • b) Ayrıca uluslararası Anadolu imam hatip liselerinin 9 uncu sınıfında öğrenim gören yabancı uyruklu öğrenciler yabancılara Türkçe öğretimi kapsamında Türkçe dersinden belirlenen tarihler arasında başvuru yapabilirler.
  • c) Kursiyerlere yönelik yıllık açılan kurslara ekim ayı sonuna kadar kayıt yapılabilir.

5.2. Resmî örgün eğitim kurumları ile özel öğretim kurumlarına devam eden öğrenciler kayıtlı oldukları okulun ya da ikamet ettikleri adresin bulunduğu ilçe sınırı içindeki kurs merkezlerinden birine e-Kurs Modülünden başvuru yapabilir. Yaz dönemi kurslarında öğrenciler okullarının bulunduğu il/ilçe sınırları dışında kursa katılabilir.

5.3. Resmî örgün eğitim kurumları ile özel öğretim kurumlarına devam eden öğrenciler e-Kurs Modülü üzerinden e-Okul bilgileri ile ya da e-Devlet girişini kullanarak kurs başvurusu yapar.

5.4. Açık öğretim okullarına devam eden öğrenciler, e-Devlet üzerinden e-Kurs Modülüne giriş yapabileceği gibi açık öğretim okulu kullanıcı adı ve şifresi ile kurs başvurusunda bulunabilirler.

5.5. Kursiyerler, e-Devlet üzerinden e-Kurs Modülüne giriş yapabileceği gibi e-Kurs Modülünün kendilerine otomatik oluşturduğu şifreler ile kurs başvurusunda bulunabilirler.

5.6. Öğrenci/kursiyerler kurs merkezince belirlenen derslerden ve kurs talebinde bulunan öğretmenler arasından tercihte bulunarak başvuru yapar.

DYK Kılavuzu.pdf

DYK Yönergesi.pdf

OGRETMENMEB.COM / ÖZEL

Etiketler :