1.sınıflarda şube ve sınıf belirlemesi ne zaman başlıyor? “Çocuğumun sınıf öğretmeni kim oldu?”

1.sınıflarda şube ve sınıf belirlemesi ne zaman başlıyor? “Çocuğumun sınıf öğretmeni kim oldu?”

Okul öncesi, ilkokul 1. sınıf ve ortaokul 5. sınıf öğrencileri için okul kayıt işlemleri adrese dayalı olarak gerçekleştirildi. Peki hangi öğrenciye hangi sınıf düştü? 1. sınıfların sınıf öğretmeni kim oldu?

Hangi öğrenci hangi şube ve sınıf öğretmenine düştü? Velilerin en çok merak ettiği bu soru yanıtsız kaldı. Milli Eğitim Bakanlığı 1 Temmuz duyurusunda okul öncesi, ilkokul ve ortaokula başlayarak öğrencilerin kayıt sistemlerinin otomatik olarak gerçekleştirdiğini söyledi ancak öğrencilerin hangi şube ve hangi sınıf öğretmenine düştüğünü açıklamadı.

Öğrenci şubelerinin belirlenmesi için Bakanlık Ağustos ayının son haftasını bekliyor. Güncel duyuruya göre Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğine bağlı olarak gerçekleştirilecek şube ve sınıf öğretmeni dağılımında velinin herhangi bir etkisi olmayacak.

1.Sınıf Öğrencisi Hangi Sınıfa Düştü?

2024-2025 eğitim öğretim yılı ilkokul öğrencileri için okul kayıt işlemleri MERNIS adres bilgileri dikkate alınarak başvuru yapmaya gerek olmaksızın e-okul sistemi üzerinden otomatik olarak tamamlandı. Veliler e-devlet sistemine girerek İlköğretim Okulları Adrese Göre Kayıt Okulu Sorgulama alanı üzerinden çocuklarının hangi okula yerleştirildiğini öğrenebilecek.

Bu yıl ilk kez denilen bu sistem eğitimde şeffaf ve güvenilir bir ortam oluşturmak, adilane bir sistem sunmak amacıyla tasarlandı. 2024-2025 eğitim öğretim yılı başlamadan yaklaşık bir hafta önce sınıf şubeleri ve sınıf öğretmenleri paylaşılmış olacak.

Öğretmen Meb / ÖZEL HABER