Okul Yöneticiliği Düşünen Öğretmenler Hangi Yolu İzlemeli?

Okul Yöneticiliği Düşünen Öğretmenler Hangi Yolu İzlemeli?

Milli Eğitim Bakanlığı Kurumlarında Yöneticilik Düşünen Öğretmenler Hangi Yolu İzlemeli? Müdür ve Müdür Yardımcısı Olmak İçin Neler Yapmak Gerekiyor? Detaylar Öğretmen MEB'de...

MEB Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği 5 Şubat 2021 tarihinde güncellendi. Güncel yönetmeliğe göre okul yöneticiliği düşünen öğretmenlerimize Ogretmenmeb.com olarak kısaca süreci açıklayacağız...

MEB kurumlarında müdür, müdür başyardımcısı veya müdür yardımcısı olmanın ilk şartı EKYS'ye girmek. Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı, ÖSYM tarafından yapılmaktadır. Genel olarak mart ayında yapılan sınava girecek öğretmenlerin en az 60 puan ve üzeri almaları gerekmektedir.

60 ve üzeri puan alan öğretmenlerin sözlü sınava girme hakkı oluşmaktadır. (İlk defa müdür yardımcısı olmak isteyenler için genel şart en az 2 yıl öğretmen olarak görev yapmış olmak)

Barajı geçen öğretmenler için sıradaki adım sözlü sınav olacaktır. Sözlü sınava girildikten sonra sonuçlar açıklanır ve atamaya esas puan hesaplanır.

(Atamaya esas puan MEB'in değerlendirme formuna göre hesaplanır. Tıklayınız: ek.pdf)

Daha sonra münhal kadrolar açıklanır ve tercih süreci başlar. Boş kadrolar üzerinden tercih yapan öğretmen ilk defa yöneticilik için başvuru sürecini tamamlar.

Bu sürecin sonunda ataması yapılan öğretmen 4 yıllığına yönetici olarak göreve başlar.

Bu sürecin sonunda herhangi bir kuruma yönetici olarak atanamayan öğretmen ise görevlendirme yoluna gidebilir.

Atamalar sonrasında boş yöneticilik kadroları için geçici görevlendirme yoluna gidilir. İhtiyaç dahilinde 1 yıllığına geçici görevlendirme ile okul/kurum yöneticiliğine geçiş yapılabilir.

Ogretmenmeb.com olarak yönetici adayı öğretmenlerimize önerimiz, şimdiden 2022 EKYS için hazırlık yapmaları yönündedir. Alınacak yüksek bir puan yöneticiliğin yolunu sonuna kadar açacaktır. Ayrıca alınan yazılı sınav puanı da 3 yıl geçerli olacaktır.

Tüm yönetici adaylarımıza başarılar dileriz...

OGRETMENMEB.COM / ÖZEL HABER

Etiketler :