Yeni ve makul bir teklif bekliyoruz

Yeni ve makul bir teklif bekliyoruz

Milyonlarca kamu görevlisini ve emeklisini ilgilendiren 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde hükûmetin ilk teklifi, Memur-Sen’in teklifinden tam 21 gün sonra geldi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın kamuoyuyla paylaştığı teklife göre Kamu İşvereni 2024 yılı için yüzde 14+9, 2025 yılı için ise yüzde 6+5 artış öngörüyor. Memur-Sen ise sunulan ilk teklifi yetersiz bularak güncellenmesi çağrısında bulundu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda gerçekleştirilen toplantının ardından, hükûmetin ilk teklifini değerlendiren Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, teklifin gerçekçi olmadığını ifade ederek, “Kamu İşveren Heyetinden beklediğimiz teklif 21 gün sonra beklemediğimiz bir şekilde geldi. Gelen teklifi olumlamamız mümkün değil. Merkez Bankası’nın 2024 için enflasyon hedefini yüzde 33’e yükselttiği bir yerde gelen teklif yüzde 23 oldu. Bunu kabul etmek mümkün değil. Bu açıdan Kamu İşveren Heyeti’ne tavsiyemiz, hiç vakit kaybetmeden teklifi revize etmek ve sıkışmış olan zamanı çok daha verimli kullanarak takvimin sonunda mutabakatı mümkün kılacak zemine taşımak için olağanüstü gayret göstermesidir” dedi.

Her iki yıl için 6’şar aylık teklif geldi, bunu gözden geçirmek gerekir

Teklif edilen rakamların, beklentinin okunamadığı anlamına geldiğini belirten Yalçın, “Ayın 17’sinde ikinci teklif, daha sonrasında son teklif için zaman var. Ancak ille de iki teklif getirmek gerekmiyor. Onun için bir an önce bu teklifi güncellemek lazım. Refah payından söz edilmedi. Biz üçer aylık teklif sunduk, çünkü enflasyonist ortamda kamu görevlilerinin alım gücünün kaybolmaması, aldıkları ücretlerin enflasyon karşısında erimemesi için bunun son derece önemli olduğunun altını çizdik. Ancak kamu işvereni her iki yıl için 6’şar aylık teklif getirdi. Bunu gözden geçirmek gerekir” şeklinde konuştu.

Yeni ve makul bir teklif bekliyoruz

Memur-Sen’in oransal zam dışında pek çok teklifi ve beklentisi olduğunu vurgulayan Yalçın, Kamu İşveren Heyeti’nin yüzdelik zam dışında bir teklif getirmediğini söyledi.

“Kamu görevlileri insaf sınırını aşan kiralar nedeniyle ciddi anlamda zorlanmaktadır, onun için kira yardımıyla ilgili bir teklifin de gelmesini bekliyorduk” diyen Yalçın, “Emeklilerin ayakta kalma durumlarının olmadığını, bu rakamlarla zorlandıklarını, seyyanen zammın emekli maaşlarına yansımaması nedeniyle oluşturduğu sıkıntıyı ifade ettik. Bununla ilgili cümle bekliyorduk. 21 gün geçti, bizim teklifimizi sunduğumuz tarihten bugüne kadar. Tekliflerimizin tasnif süreci, ön müzakere ile müzakere sürecinin birleştiği etkin bir dinleme süreci dâhil hepsi gerçekleşti. Onun için bu teklifi çalışmak için yeterli zaman vardı. Bayram ikramiyesinden tutun da diğer sosyal haklara ilişkin cümle kurulabilirdi ancak kurulmadı. Sayın Cumhurbaşkanımızın seçim öncesi ‘1. dereceye yükselmiş tüm kamu görevlilerine 3600 ek gösterge verileceği’ sözü havada bırakılmayıp toplu sözleşme kazanımına dönüştürülebilirdi. Yine kamuda bazı grupların sosyal haklarına ve ücretlerine ilişkin yaşanan sıkıntı tüm Türkiye’nin malumu. Akademisyenlerden mühendislere, şube müdürlerinden şeflere kadar herkesin ücret skalasındaki bozulmadan kaynaklı stresin yükseldiği, gelir dağılımında adalet çağrımızı her seferinde yinelediğimiz bir süreçte bunlara dair de bir teklif gelebilirdi. Henüz gelmiş değil” ifadelerini kullandı.

Kamu görevlileri olarak tam müzakere istiyoruz

Müzakere sürecinin son haftaya bırakıldığını belirten ve zamanın sıkışıklığına vurgu yapan Yalçın, “Hizmet koluna ilişkin tekliflerimizi tüm boyutlarıyla Kamu İşveren Heyeti’ne ifade ettik. Kamu İşveren Heyeti, hizmet koluna ilişkin teklifleri de getirebilirdi, bunlar sona bırakıldı. Onun için bunlar çok hızlı değerlendirilmeli ve masa hiç ara vermeksizin çalışmalıdır. Çünkü az önce Sayın Bakan da ifade etti, 967 teklif şu an masada müzakereyi bekliyor. Bizler de tam müzakere istiyoruz. Zamanı çok verimli bir şekilde kullanmak zorundayız” diye konuştu.

Teklifin yeterli olmadığını, Merkez Bankası’nın enflasyon hedefinin 10 puan altında bir rakamla masaya gelinmesini doğru bulmadıklarını dile getiren Yalçın, teklifin güncellenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.