İLKSAN İl Temsilcisi Sonuçları Belli Oldu

İLKSAN İl Temsilcisi Sonuçları Belli Oldu

İLKSAN'da il temsilcileri seçimi tamamlandı. Sendikaların yarışında en çok delege çıkaranlar da belli oldu. Ayrıntılar için tıklayınız

 İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı(İLKSAN) ilçe temsilci seçimleri geçtiğimiz aylarda ertelenmiş ve eleştirilmiş, haziran ayında tamamlanmıştı. Özellikle Eğitim Bir Sen ile Türk Eğitim Sen arasında kıran kırana geçen seçimlerde her iki sendika da ilçe temsilci seçimlerinde zaferin kendilerinin olduğunu belirtmişti.

 İLKSAN'ın il temsilcisi sonuçları belli oldu. Sonuçlara göre 221 il temsilcisi seçimi tamamlandı. İl temsilcileri 6 yılda bir seçilmekte olup her yıl nisan ve mayıs ayında kendi aralarından 3 asıl 3 yedek üyeyi, MEB merkez teşkilatında görevli bakanın göstereceği 2 asıl ve 2 yedek üyeyi seçecekler. Bu 221 temsilci yine bakan Mahmut Özer tarafından gösterilecek 2 yedek ve 2 asıl üyeyi de seçecek. Seçilen üyeler bir başkan, bir başkanvekili ve imza yetkili üye seçerek İLKSAN Yönetim Kurulu'nu oluşturacak.

 İl temsilcisi 221 kişi, İLKSAN'ın üyelerini, yedek üyeleri ve hatta Yönetim Kurulu Başkanını da dolaylı olarak belirleyecek. Yurt genelinde il temsilci seçimleri tamamlandı ve sendikalara göre bu 221 temsilcinin dağılımı şöyle oldu:

 

SENDİKA İL TEMSİLCİ SAYISI 2021 ÜYE SAYISI(Resmi)
Türk Eğitim Sen 105 213.888
Eğitim Bir Sen 102 427.386
Eğitim Sen 9 71.642
Teç Sen 2 7.991
Bağımsız 3 -

 Sonuçlara göre üye sayısı bakımından yetkili sendikadan oldukça az olan Türk Eğitim Sen, İLKSAN seçimlerinin galibi oldu. Öte yandan Eğitim-Sen'in üye sayısına göre oldukça az delege çıkarması şaşırtıcı bir sonuç olarak değerlendirildi. Gelecek seçimlerin 2026 veya 2027 yılında yapılacağı tahmin ediliyor.

 OGRETMENMEB.COM / ÖZEL HABER

Etiketler :