Eğitim Gücü Sen, OHAL İllerinde Görevli Öğretmenlerin Taleplerini Siyasi Partilere İletti

Eğitim Gücü Sen, OHAL İllerinde Görevli Öğretmenlerin Taleplerini Siyasi Partilere İletti

Eğitim Gücü Sen; Siyasi Parti temsilcilerine olağanüstü hâl bölgesi ilan edilen illerimizde çalışan öğretmenlere “şartsız tayin” hakkı tanınması, nokta tayin yapılması, deprem bölgesinde boş kalan kadrolara yeni atama yapılması taleplerini milletimiz adına meclis gündemine taşıyarak mağdur binlerce eğitim personeline destek olmaları hususunda resmi yazı ile iletti.

Eğitim Gücü Sen tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

Deprem nedeniyle olağanüstü hâl ilan edilen bölgelerde çalışan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı personellerin görev yerlerine çağrıldığı, göreve gelmedikleri hallerde haklarında işlem yapılacağı, bu bölgelerde görevli üyelerimiz ve eğitim çalışanları tarafından tarafımıza iletilmiştir. Asrın felaketi olarak nitelendirilen deprem sonrası birçok öğretmen ve eğitim personelinin evleri yıkılmış, can ve mal kaybı yaşamışlardır. Bu kadar büyük travmaya maruz kalmaları bile idari izinli sayılmaları için yeterli iken bu mazeret geçerli görülmemiş, il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri,olağanüstü hâl yetkileri kapsamında personelini zorla göreve çağırmıştır. Tayin hakkının bile neredeyse ölüme bağlandığı mazeret tayinini de birçok personel kullanamamış, travma yaşadıkları bölgeden taşınma şansları kalmayan eğitim çalışanlarının gidecekleri bir evleri kalmamıştır. Böyle bir durumda hastanede yatan yaralı öğretmenlerden tutun da ailesini kaybetmiş, yastaki personele kadar; tüm mal varlığı, kalacağı ev, çalıştığı okul bile enkaza dönmüş binlerce personel 1 gün önceden bildirilmek suretiyle göreve çağrılarak, görev yerlerinde olmayan personel hakkında olağanüstü hâl yetkileri kapsamında işlem başlatılacağı bilgisi mesaj yoluyla iletilmiştir.

Öğretmenlerin hemen hepsi deprem bölgesi dışındaki akrabalarına, devletin sağladığı tesislere sığınmış yaşam mücadelesi verirken 1 gün içinde göreve çağırılan personeller travma yaşadıkları ve artçı depremlerin yeni travmalara sebep olduğu illere nasıl gideceklerini, buralarda nasıl görev yapacaklarını, nerede, nasıl konaklayacaklarını dert edinmek durumunda kalmışlardır. Deprem bölgesinden edindiğimiz bilgi ve tespitlerimize dayanarak Millî Eğitim Bakanlığına konu ile ilgili taleplerimizi ve görüşlerimizi iletmiş olmamıza rağmen cevap alınamamıştır. Mecliste milletimizi temsil eden ve milletimizin yaşamış olduğu sıkıntılı süreçlere çözüm üretme sorumluluğunu milletimiz adına üstlenen Siyasi Parti temsilcilerine; olağanüstü hâl bölgesi ilan edilen illerimizde çalışan öğretmenlere “şartsız tayin” hakkı tanınması, nokta tayin yapılması, deprem bölgesinde boş kalan kadrolara yeni atama yapılması taleplerimizi milletimiz adına meclis gündemine taşıyarak bizlere ve mağdur binlerce eğitim personeline destek olmaları hususunda resmi yazımızı ilettik.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenmeb.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.