EBS'nin Öğretmenlik Meslek Kanunu'na İlişkin Önerileri, Milletvekilleri Tarafından Dikkate Alınmadı

EBS'nin Öğretmenlik Meslek Kanunu'na İlişkin Önerileri, Milletvekilleri Tarafından Dikkate Alınmadı

Eğitim-Bir-Sen'in Öğretmenlik Meslek Kanunu'na İlişkin Görüş ve Önerleri, AK Partili Milletvekilleri Tarafından Dikkate Alınmadı.

Öğetmenlik Meslek Kanunu teklifi, TBMM komisyonundan olduğu gibi geçti. Yani taslak metinde yer alan 12 madde üzerinde herhangi bir değişiklik yapılmadı.

5 Ocak 2022 günü Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Latif Selvi ve Genel Başkan Yardımcısı Hasan Yalçın Yayla ile birlikte, TBMM AK Parti Grup Başkanı İsmet Yılmaz’ı, TBMM Millî Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Emrullah İşler’i, Konya Milletvekili ve Komisyon Sözcüsü Orhan Erdem’i, Sinop Milletvekili ve Komisyon Kâtibi Nazım Maviş’i, Kahramanmaraş Milletvekili ve Komisyon Üyesi Habibe Öçal’ı, Kocaeli Milletvekili ve Komisyon Üyesi Mehmet Akif Yılmaz’ı ziyaret ederek, Meclis’e sunulan Öğretmenlik Meslek Kanunu teklifiyle ilgili hazırladıkları ‘görüş ve öneriler’ raporunu iletmişti.

Ali Yalçın, teklifin öğretmenlik mesleğini düzenleyen müstakil bir kanun beklentisini karşılama yönünde olumlu bir adım olmakla beraber, öğretmenlerin beklentilerini karşılamaktan uzak olduğunu vurgulayarak, “Teklif, öğretmenlik mesleğini sadece belli boyutlarıyla ele almakta, öğretmenlerin beklentilerini topyekûn karşılamaktan uzak kalmakta; bir milyonu aşkın öğretmenin hak, yetki, görev ve sorumlulukları noktasında bir meslek kanununda olması gerekenleri içermemektedir. Bu hâliyle ‘Meslek Kanunu’ adı altında yasalaşması amaca hizmet etmeyeceği gibi, beklentinin tepkiye dönüşmesine neden olacaktır” demişti.

Fakat Eğitim-Bir-Sen tarafından hazırlanan bu kapsamlı rapor dikkate alınmadı.

Görüşmelerin olumlu bir havada geçmiş olması başta Eğitim-Bir-Sen olmak üzere tüm öğretmenleri umutlandırmıştı. Taslak metin üzerinde birçok değişiklik olması bekleniyordu. Fakat beklendiği gibi olmadı.

1 maddesi bile değişmeden komisyondan geçti.

Eğitim-Bir-Sen tarafından hazırlanan görüş ve öneriler raporu için TIKLAYINIZ

OGRETMENMEB.COM

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Öğretmen MEB İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.