Bu Ramazan Fitreler Memura Mı Gidecek?

Bu Ramazan Fitreler Memura Mı Gidecek?

Milletimiz ve tüm İslam alemi için önemli aylardan birisi olan Ramazan ayı arifesindeyiz. Ramazan ayı; milletimiz ve İslam alemi için gerek Kuran’ın indirilmeye başlandığı ay olması bakımından gerekse aç ve fakirin halinden anlamak; hem hal olmak anlayışından hareketle, önemli bir yere sahiptir.

Hepimizin bildiği gibi halk arasında “fitre” diye bilinen “fıtır sadakası”; zengin olan Müslümanın -dinen- belirli kimselere vermesi vacip olan bir sadakadır. Fitrede amaç; bir ihtiyaç sahibinin, içinde yaşadığı toplumun hayat standardına göre bir günlük yiyeceğinin karşılanmasıdır.  Ülkemizde, hatırlayacağınız gibi 2023 sonu ve 2024 yılı başında asgari ücretle çalışanlara, memur ve emeklilere yapılan zamlar; bayram havasında ilan edilip çalışanların, enflasyona ezdirilmedikleri söylendi. Diyanet İşleri Başkanlığımız, dün fitreyi 130 TL olarak belirlediğini açıkladı. Günümüz şartlarında; 130 TL’nin bir günlük gıda ihtiyacını karşılayıp karşılayamayacağı tartışma konusuyken Cumhurbaşkanımızın tavsiyesine uyup 3 çocuk yapan bir ailenin, Diyanet İşleri Başkanlığına göre Ramazan ayındaki sadece gıda maliyeti 19.500 TL’dir. Bu durumda; 17002 TL maaşla çalışan asgari ücretli aile Ramazan’da aç, 15.000 TL kira veren memur ve öğretmen aç… Türkiye Yüzyılında; asgari ücretli, memur, öğretmen fitreye muhtaç. Yıllarını; ülkesinin üretimine, gelişmesine vermiş ve bunun karşılığında emekli olmuş; 2024’ün kendilerinin yılları olacağı söylenen, en düşük maaşı 10.000 TL olacak denen emekliler, sefalet içinde. Maaşlara yapılan zamlara nazire dizip şükür telakki edenler; Diyanet İşleri Başkanlığının fitre fiyatlarına müdahale etmezse eğer, tek öğünle oruç tutmayı “Peygamber sünneti” olarak telkin edecekler herhalde. 

Tokun, açın halinden anlamadığı bir dönemde Ramazan ayına giriyoruz. Milletimizin ve tüm İslam aleminin bu güzel ayını şimdiden kutlar; Ramazan'ın bereketi ve feyzinin, üzerinize olmasını dileriz. Çünkü bu Ramazan, buna çok ihtiyacımız olacak. 

İsmail AKDAĞ

Eğitim Gücü Sen

Genel Başkan Yardımcısı