Bakan Özer, Takdir ve Teşekkürü Hak Ediyor!

Bakan Özer, Takdir ve Teşekkürü Hak Ediyor!

Milli Eğitim Bakanı Özer Depremin Yaralarını Sarmada, Takdir ve Teşekkürü Hak Ediyor!

Demokrasi ve Eğitim Stratejik Araştırmalar Merkezi (DESAM) Başkanı Gürkan Avcı, Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle eğitim alanında yaşanan ağır sorun ve büyük sıkıntılarla baş etme noktasında Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in koordinasyon ve organizasyon çalışmalarını çok başarılı bulduğunu kaydederek, “Deprem bölgesinden arkadaşlarımla ve yetkililerle sürekli görüşüyor ve haberler alıyorum. Milli Eğitim Bakanı Sayın Özer bölgede çok yerinde kararlar ve önemli hizmetler gerçekleştiriyor. Deprem bölgesinde gösterdiği tam saha performans ve yaraların sarılması noktasındaki üstün gayret ve kararlılığını takdirle karşılıyor ve teşekkür ediyorum. Göreve geldiğinden itibaren eğitim sisteminde çok mühim iyileştirmeler ve elzem reformlar yapmaya başlamıştı. Tüm bu yenilik çalışmalarını zamana yayarak, ortalığı ayağa kaldırmadan ve tansiyonu düşürerek yapması da cabası. Eğitimde çok irade, sistem ve kadro değişiklikleri gerçekleştirdi. Öğretmenler, öğrenciler ve veliler yapılan cesurane reformların faydasını zamanla daha iyi anlayacaklardır” dedi.

DESAM eğitim masasının teklifi ile programa konulan ve eğitim delegasyonunun katılımıyla 3 Mart 2023 Cuma günü gerçekleştirilen “Kahramanmaraş Depremi ve Eğitimde Son Durum” temalı toplantıda konuşan DESAM Başkanı Gürkan Avcı, şunları kaydetti:

Depremle birlikte eğitim sisteminde devasa boyutlara ulaşan sorunların çözümü için hayata geçirilen politikaların ve hayata geçirilmeyi bekleyen reform ve yenilik çalışmalarına hemen herkesin fikir, eleştiri, proje ve katkılarıyla destek olması gerekiyor. Depreme rağmen eğitimin gerekliliğine ve önemine inanan, bu yönde her türlü yapıcı eleştiri, samimi katkı, haklı hesap sorma ve sorgulamada bulunan ilgili ve yetkililerin, öğretmen, öğrenci ve velinin sayısı ne kadar çok artarsa, yaşadığımız ve çocuklarımıza bırakacağım ülkemiz o kadar iyi ve güzel olacaktır. Depremin yarattığı yıkım ve kaosa rağmen eğitimde fırsat eşitliğinin, eğitimde kalite eşitliğinin, her okulumuzun öğretmen sayı ve niteliği, donanımı, imkân ve altyapısının standardının yükseltilmesi ve eşitlenmesi hedefinden vazgeçmemeliyiz.

Sayın Özer eğitimde çok güzel şeyler yapıyor. Okulların depereme karşı güçlendirilmesi projesi başta olmak üzere depremde zarar görmüş, mağdur olmuş öğrenci, öğretmen ve velilerin mağduriyetlerinin giderilmesi ve sorunlarının rehabilitasyonu hususlarında oldukça pratik ve seri bir dizi politika üretiyor. Binlerce öğretmen deprem bölgesinde deprem mağdurlarına yardım ve rehberlik yapıyor. Milli Eğitime bağlı kurumlar günde 2 milyon kişiye sıcak yemek veriyor. Yurdumuzun her köşesindeki tüm öğretmenevleri ve misafirhaneler depremzede eğitim paydaşlarına ücretsiz bir şekilde tahsis edilmiş durumda. Meslek liselerimiz deprem bölgesinin ihtiyaçlarını gidermek için harıl harıl üretim yapıyor. Özelde deprem bölgesindeki cansiperane çaba ve gayretleriyle, genelde eğitimde kalitenin daha yükselmesi, çocuklarımızın rekabette hazır olması için elinden geleni yapıyor. Çok önemli reformlar ve çok büyük emeklerle köy okullarının açılması, okul öncesi eğitimin yaygınlaşması, mesleki eğitim, anaokulu, kaynak kitap ve kütüphane gibi konularda, başarılı öğrencilere bursa ve ücretsiz yemek gibi hususlarda, öğretmenlik kariyer basamağı gibi büyük hamleler gerçekleştirdi. Ama eğitim öyle bir süreç ki ne kadar yaparsanız yapın eksikler bitmiyor. Şansımız Milli Eğitim Bakanımızın eğitim tarihimize geçecek ciddi devrimler ve cesur adımlar atıyor olması ki bu konuları çok iyi bilmesi de bu konularla ilgili olarak çok güzel çalışmalar yapması da başarılı sonuçlara zemin hazırlıyor. Tüm eğitim paydaşları da bundan payını alıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Öğretmen MEB İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
6 Yorum