Ali Yalçın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ve Bakan Özer'e Teşekkür Etti

Ali Yalçın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ve Bakan Özer'e Teşekkür Etti

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ve Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'e Teşekkür Etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ''Öğretmenlik Meslek Kanunu'' ile ilgili detaylar açıklandı. Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın'dan konuyla ilgili olarak açıklama geldi.

İşte o açıklamalar:

Sayın Cumhurbaşkanımız, 20. Milli Eğitim Şurası açılışında Öğretmenlik Meslek Kanunu müjdesini ve içeriğine ilişkin önemli bilgiler verdi.

Meslek Kanunu kapsamında pek çok talebimizinin kabul edildiğini,önerilerimizin önemli kısmının yer bulduğunu gördük. Bu çerçevede öncelikle #3600EkGösterge talebimiz meslek kanunu içerisinde hayat bulacak. Bununla birlikte esas beklentimiz tüm eğitim çalışanlarının da ek gösterge artışından faydalandırılmasıdır. Yine #MeslekKanunu içeriğinde Sözleşmeli öğretmenlerle kadrolu öğretmenler arasındaki ayırım ortadan kaldırılacak. 

•AKS kaldırılacak.
•Kariyer basamakları sistemi yeniden hayata geçirilecektir.
•Aslolan sözleşmeliliğin tam olarak kaldırılmasıdır.

Bu çerçevede 10 yılını tamamlamış 600 bin öğretmenimiz uzman öğretmenliğe  geçiş hakkı elde edecek, yüksek lisans yapmış olanlar bu hakka sınavsız kavuşacak, ücretleri 1000 TL artacak,ayrıca 1 derece alacaklar. 10 yıllık uzman öğretmenlerden sınavda başarılı olanlar Başöğretmen ünvanını alarak, ücretlerinde 2000 TL artışla birlikte ilave 1 derece alacaklar. Doktora yapmış olanlar bu sınavdan muaf olacak. Öğretmenlerimizi memnun edecek içerikte, mesleğin kariyer meslek haline gelmesine vesile olacak olan Öğretmenlik  Meslek Kanunu’nun çıkarılması konusunda irade ortaya koyan Sn.Cumhurbaşkanımıza ve Milli Eğitim Bakanı’na teşekkür ediyoruz.

OGRETMENMEB.COM