Ali Yalçın: ''Başarılı Öğretmenler Ödüllendirilsin''

Ali Yalçın: ''Başarılı Öğretmenler Ödüllendirilsin''

Memur-Sen genel başkanı Yalçın, başarılı öğretmenlerin ödüllendirildiği bir sistem olmasını savundu.

 Memur Sendikaları Konfederasyonu ve Eğitimciler Birliği Sendikası Genel Başkanı Ali Yalçın, gündemde olan Öğretmenlik Meslek Kanunuyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Yalçın, öğretmenin niteliğini olumlu etkileyen ve başarılı öğretmenlerin ödüllendirildiği bir sistemin özenle kurulması gerektiğini belirtti.

 Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın meclis sürecinden sonra yürürlüğe gireceğini açıkladığı Öğretmenlik Meslek Kanununu çok önemsediğini vurgulayan Yalçın, 3 hafta sonra yapılacak yirminci Milli Eğitim Şurası'nın Öğretmenlik Meslek Kanunu ile anılmasını istediklerini söyledi. Statü, sosyal itibar, mesleğin etik kuralları ve mesleki dayanışma ve benzeri konuların gelişme göstermesi için bu kanuna ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

 Yalçın'ın bu açıklamaları eğitim camiasını ikiye ayırdı. Başarılı öğretmenlerin ödüllendirilmesi teklifini çoğu eğitimci doğru bulurken değerlendirme kriterlerinde objektifliğin sağlanamaması yönünde büyük ve ciddi çekincelerin oluştuğu gözlendi. Öğretmenler, kariyer basamaklarının meslekte belirli yılını dolduran öğretmenlere sınavsız atlatılması ve unvandan kaynaklı maaş farkının kendilerine ödenmesini istiyor. 

  Milli Eğitim Bakanlığı'nda bilindiği gibi aday sözleşmeli öğretmen, sözleşmeli öğretmen, öğretmen, uzman öğretmen ve başöğretmen unvanları bulunuyor. Uzman öğretmenlerin ve başöğretmenlerin maaşları öğretmenlere göre 2006 yılında bir sefer yapılan sınavdan kaynaklı 345-650 TL arasında fazlalık gösteriyor.

 OGRETMENMEB.COM / ÖZEL HABER

 

Etiketler :