400 Lira Toplu Sözleşme İkramiyesini Al, Sendikadan İstifa Et!

400 Lira Toplu Sözleşme İkramiyesini Al, Sendikadan İstifa Et!

Öğretmenler, toplu sözleşme ikramiyesini aldıktan sonra sendikalarından istifa edebilir mi?

   6. dönem toplu sözleşme görüşmeleri sonrasında Kamu İşveren Heyeti ile yetkili sendika Memur Sendikaları Konfederasyonu(Memur-Sen) arasında imzalanan toplu sözleşmeye göre öğretmenleri de kapsayan sendikalı memurlara 400 lira toplu sözleşme ikramiyesi verilmesi kararlaştırılmıştır. Bu ikramiye, en az %1 temsil oranına sahip sendikalara üye olan öğretmenlere ödenecek olup, bu oranı karşılamayan sendikalara üye olan öğretmenlere ödenmeyecektir.

  4688 sayılı kanuna göre resmi gazetede yayımlanan 2021 yılı temmuz ayı itibariyla eğitim kolunda faaliyet gösteren ve %1 temsil gücü ve daha üzerinde bir oranda olan sendikalar ve üye sayıları şöyle:

 

SENDİKA ÜYE SAYISI
Eğitim-Bir-Sen 427.386
Türk-Eğitim-Sen 213.888
Eğitim-Sen 71.642
Eğitim-İş 50.453

*Tabloda da görüldüğü üzere 40'ı aşkın eğitim sendikasından sadece 4 tanesi %1 ve üzeri temsil oranına sahiptir.

Tabloda görülen eğitim sendikalarına üye olan öğretmenler yılın ocak, nisan, temmuz ve ekim aylarında 400'er lira olmak üzere yıllık toplam bin 600 lira toplu sözleşme ikramiyesi alacak. 2023 yılında bu miktar artış gösterecek. Sendikalı öğretmenlerin maaşından sendika aidatı olarak sendikalara göre %0.5 veya %0.8 oranında aidat kesintisi yapıldığından sendikalı öğretmenlerin sendikasız öğretmenlere göre gelirleri yıllık bin 600 lira olmayacaktır. Aidat kesintisi ile birlikte bu sayı bin 100 liraya kadar düşecektir.

 SENDİKALI OLMAYIP TOPLU SÖZLEŞME İKRAMİYESİ ALMAK İSTEYENLER NE YAPABİLİR?

 Sendikalı olmayan veya olmak istemeyen öğretmenler toplu sözleşme ikramiyesini almak için eğitim sendikalarından birine üye olmak zorundadır. Sendika üyelik ve istifa işlemleri istenilen zamanda yapılabildiği için yılın aralık, mart, haziran ve eylül aylarında sendikalara üye olan öğretmenler bu ayları takip eden aylarda 400'er lira ikramiyelerini alarak istifa edip, tekrar üye olabilirler. Böylece aidat kesintisi de yılda sadece dört defa yapılır. Bu hususta mevzuata aykırı bir durum bulunmamaktadır.

 ÜYE-İSTİFA YÖNTEMİYLE YILLIK GELİR NE KADAR ARTAR?

Aşağıdaki tablo incelendiğinde aralık, mart, haziran ve eylül aylarında sendikaya üye olup, takip eden aylarda maaş ödemesi yapıldıktan sonra istifa eden öğretmenler yılın dört ayında maaşlarının %0.5'lik kısmını(yaklaşık 32 lira) aidat olarak ödeyecek, yılda toplam bin 600 lira toplu sözleşme ikramiyesi alacaktır. Dolayısıyla bu yöntem ile sürekli sendika üyesi olmak istemeyen öğretmenler üyelik ve istifa ile yıllık bin 472 liralık gelir elde edebilecektir. Öğretmenler okul/kurum müdürlüklerine doğru zamanda dilekçe vererek bu ödemeyi eksiksiz alabilir, mevzuatta buna engel bir durum yoktur.

 

AY  ÜYE İSTİFA TSİ-AİDAT
Aralık + %0.5(32 TL)
Ocak + 400 TL
Mart + %0.5(32 TL)
Nisan + 400 TL
Haziran + %0.5(32 TL)
Temmuz + 400 TL
Eylül + %0.5(32 TL)
Ekim + 400 TL

OGRETMENMEB.COM / ÖZEL HABER

 

Etiketler :