Sınav başvuruları geçersiz sayıldı! Yüzlercesi mağdur oldu!

Sınav başvuruları geçersiz sayıldı! Yüzlercesi mağdur oldu!

1 Eylül tarihinde uygulanacak KPSS önlisans sınavına başvuruda bulunan adaylar sistemden kontrol ettiğinde başvurularının geçersiz olduğunu fark etti. Peki bu neden yaşandı? İşte detaylar

Online platform üzerinden sınav başvurusunda bulunmak isteyenlerin başvuru süresi içinde ilgili bankaya ödeme yaparak başvurusunu tamamlaması gerekiyor. Bazı durumlarda aday bu durumu fark edemeyebiliyor.

ÖSYM'nin sitesi üzerinden tüm başvuru adımları tamamlandıktan sonra başvuru sistem tarafından kabul ediliyor. Fakat onaylanmıyor. Onaylanma aşamasının tamamlanabilmesi için e-işlemler modülü üzerinden ödemenin yapılmış olması gerekiyor.

Başvurular Neden Geçersiz Sayıldı?

Başvuru bilgileri sisteme kaydedildikten sonra belirtilen süre içinde sınav ücretinin yatırılması gerekiyor. Bilgiler sisteme girildiği halde sınav ücreti belirtilen sürede yatırılmadığında adayın başvurusu “tamamlanmamış” kabul ediliyor ve başvuru bilgileri otomatik olarak siliniyor.

Sınav giriş ücreti ödenmediğinde bina veya salon atamaları yapılamıyor. Başvuru kayıt bilgileri iptal ediliyor ve adaylar için sınav giriş belgesi düzenlenemiyor.

Böyle bir durumla karşılaşan aday ne yapmalı? ÖSYM'den gelen son dakika açıklaması ile 9-10 Temmuz (bugün) başlayan geç başvuru ekranı mağduriyet yaşayan adaylar için yeni bir fırsat oluşturuyor.

Ödeme yapmakta gecikenler, sistemden bilgilerini kaydedip ödeme yapmayı erteleyenler, ilk başvuru süresini kaçıranlar için geç başvuru ekranı bugün açıldı. ais.osym.gov.tr adresi üzerinden KPSS önlisans geç başvuru işlemleri tamamlanabilir.

Öğretmen Meb / ÖZEL HABER