ÖSYM KPSS’ye girecekleri uyardı! Sınav merkezi saptama yetkisi kararı!

ÖSYM KPSS’ye girecekleri uyardı! Sınav merkezi saptama yetkisi kararı!

ÖSYM’nin 2024 KPSS önlisans kılavuzunda yer verdiği sınav merkezi saptama yetkisi kararı mağduriyetlere mi sebep olacak? Adayların sınava girmeden önce dikkat etmesi gereken işte o haller

ÖSYM KPSS sınavına girecek olan adaylar için yayınlamış olduğu kılavuzda aday sayısına bağlı olarak sınav merkezlerinde yenileme yapılabileceğine dikkat çekti. Gerekli görüldüğünde ek olarak yine “sınav merkezi açılabilir ya da listede yazılı sınav merkezlerinden bazıları iptal edilebilir” ifadesi kullanıldı.

Eğer bir sınav merkezine kapasitesi dolmuşsa veya listede iptali gerçekleşmişse kapasitesi dolmamış diğer sınav merkezlerine atama yapılıyor. Böyle bir durumla karşılaşan adayın sınava gireceği sınav merkezi ÖSYM'nin sapma yetkisi inisiyatifinde oluyor.

ÖSYM Gerek Gördüğünde...

Adayın sınava gireceği merkez belirlendikten sonra her ne olursa olsun talep doğrultusunda değişiklik yapılamıyor ancak ÖSYM gerekli gördüğünde adayın tercih etmiş olduğu sınav merkezinden farklı bir sınav merkezinde sınava alabiliyor. Peki bu neye göre belirleniyor?

Başvuran aday sayısı o ilde 1.000’in altında olduğunda sınav merkezinde sınav yapılıp yapılmayacağına dair son karar ÖSYM Başkanlığı tarafından veriliyor. ÖSYM sınav başvurusu yapıldıktan sonra değiştirme hakkı tanımıyor ancak sınav merkezi tercihini değiştirmek isteyenler başvuru süresi içinde -geç başvuru günleri dahil olmak üzere- ais.osym.gov.tr adresine girerek sınav merkezini değiştirebiliyor.

Öğretmen Meb / ÖZEL HABER