Öğretmenlerin yaz tatili iki hafta kısalacak

Öğretmenlerin yaz tatili iki hafta kısalacak

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli olarak isimlendirilen yeni müfredat çalışmaları için öğretmenler görev yerlerine iki hafta erken çağırılacak.

Geçmiş yıllarda öğretmenler haziran ayının son iki haftasında ve eylül ayının ilk iki haftasında okula gitmeden online olarak mesleki çalışmalarını yerine getirebiliyorlardır. Ancak Türkiye yüzyılın Maarif modeli isimli yeni müfredatımız eğitim sistemimizin içerik açısından büyük bir değişikliğe gitmiştir.

Söz konusu değişiklik için öğretmenlerin eğitime alınması şarttır. Milli Eğitim Bakanlığı istemesi halinde öğretmenleri 9 Eylül tarihinde başlayacak olan eğitim öğretim yılından bir hafta önce eğitime alacaktır.

Bu durumda öğretenler 2 - 6 Eylül tarihleri arasında okullarında yüz yüze eğitimlere alınabilirler. Hatta Ağustos ayında düzenlenecek olan online çalışmalar ile bu süre daha erkene bile çekilebilir. Haziran ayında düzenlenen mesleki çalışmalar gibi öğretmenlere il dışında mesleki çalışmalarını yürütme hakkı verilip verilmeyeceği ise Milli Eğitim Bakanlığı'nın açıklamalarının ardından netlik kazanacaktır.

Öğretmen Meb / ÖZEL HABER