Yolluk ücretleri öğretmenlerin taşınmasına yetmiyor

Yolluk ücretleri öğretmenlerin taşınmasına yetmiyor

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlerin iller arası ve ilçeler arası tayinleri neticesinde ödenen yolluk ücretleri artık öğretmenlerin taşınmalarına yetmiyor.

Tek çocuklu bir ailenin 100 kilometre ötede bulunan bir ile veya bir ilçeye tayini çıktığı düşünüldüğünde alacağı yolluk ücreti 23.420 lira civarında olacaktır. Ancak 100 kilometrelik bir mesafeyi nakliye şirketleri 30 bin liranın altına asla taşımayacaklardır.

Ayrıca öğretmenlerin gidecekleri il ve ilçelerde tutacakları evler için ödeyecekleri emlakçı bedeli, depozito ve bir ay peşin olmak üzere kira ücreti de hesaplandığında sadece eve çıkabilmek için öğretmenlerin 60 bin lira civarında bir ücret ödemeleri gerekmektedir.

Yani yeni bir görev yerine gidebilmek için bir öğretmenin harcayacağı para 100.000 liraya yakınken alacağı ücret 23 bin lira bandında olacaktır. Geriye kalan 77 bin liralık ücret ise öğretmenlerin cebinden çıkacaktır. Çift maaş çalışan bir memur ailesi için durum biraz daha iyi olsa da tek maaşla geçinmeye çalışan bir memur ailesi için bu durum maddi anlamda büyük zorluklara sebep olacaktır.

Öğretmen Meb / ÖZEL HABER