Yeni mülakata adım adım… Komisyon ne istiyor? 45 dakikada yaşanacaklar belli oldu!

Yeni mülakata adım adım… Komisyon ne istiyor? 45 dakikada yaşanacaklar belli oldu!

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bu yıl alınacak 20.000 sözleşmeli öğretmen için mülakat süreci başlıyor. 10 Haziran Pazartesi günü açıklanan sözlü sınav yerlerinin ardından mülakata girecek adaylar belli oldu. Peki bu adayları neler bekliyor? 45 dakikada öğretmenden beklenilen neler olacak? İşte detaylar

Uzun süredir beklenen öğretmen atamaları adım adım ilerliyor. 1 Temmuz tarihinde gerçekleşecek mülakat öncesinde adayların en çok merak ettiği o soru yanıt buldu. Mülakat sonuçlarının açıklandığı dönemde mülakata girmeye hak kazanan öğretmen adaylarını neler bekliyor?

1 Temmuz tarihinde gerçekleşecek mülakat için her öğretmen adayına 3 adet soru yönlendirilecek.

Sorular elektronik kura yöntemi kullanılarak belirlenecek. Yeni sistemde komisyon üyeleri adayları önceden tanımayacak. Adaylarda hangi komisyonda mülakata gireceğini bilemeyecek. Tamamen objektif ve adil bir mülakat sürecinin sürdürülebilmesi için mülakata girilen odalarda kamera bulunacak. .

Mülakat Komisyonu Öğretmen Adayından Ne Bekliyor?

Mülakata katılacak aday üç farklı kategoride test edilecek. İlk kategoride öğretmen adayının kendi branşına ait yeterliliği ölçülecek. Alan bilgisi ve ders anlatımı ile sürdürülecek bu aşamada öğretmenden bir konunun dersini anlatması istenecek.

Alana yönelik konu anlatımının örneklerle birlikte etkili şekilde sunulması beklenecek. Bu aşamada öğretmen adayının mesleki bilgi ve becerisi ölçülecek.

Adayın ders anlatma süreci tamamlandıktan sonra sırada genel kültür sorusu kategorisi yer alıyor. Bir sonraki aşamada adayın bilgi düzeyi ne durumda ve güncel olaylara hakim mi? Bu konuyu öğrenebilmek için 1 adet genel kültür sorusu yönlendirilecek.

Mülakatın bitmesine yakın eğitim bilimleri ile ilgili bir başlıktan soru yönlendirilecek. Burada amaç adayın eğitim teorilerine hakimiyetini ölçmek. Öğretmenlik sürecinde pedagojik açıdan nasıl bir yaklaşım benimsiyor? Eğitim bilimlerine dair bilgi birikimi ne durumda? sorusunun yanıtı aranacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Öğretmen MEB İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
1 Yorum