Öğretmenleri derinden etkileyecek olan rotasyon düzenlemesi

Öğretmenleri derinden etkileyecek olan rotasyon düzenlemesi

Öğretmenlik Meslek Kanunu olarak adlandırılan ve çoğu kimse tarafından sadece uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik için geçerli olduğu düşünülen öğretmenlik meslek kanunu öğretmenlik mesleğini derinden etkileyecek olan uygulamalarla geliyor. Onlardan biri de rotasyon uygulaması. İşte detaylar...

Daha önceki yıllarda okul müdürlerinin ve müdür yardımcılarının görev yerlerinin değiştirilmesi zorunluluğu 4 ve 8 yıl kuralına bağlanmıştı. Uygulama eğitim çevreleri tarafından yerinde bir karar olarak görülmüştü.

Aynı uygulama tüm ülkedeki öğretmenler içinde yürürlüğe konulacak. Söz konusu uygulama neticesinde öğretmenler 12 yıldan fazla aynı kurumda çalışamayacaklar.

Bu sayede il ve ilçe genelinde neredeyse bütün branşlarda tıkanma seviyesine gelen tayinlerin de önü açılmış olacak. Ayrıca farklı kurumlarda öğretmenlere çalışma imkanı tanımış olacak.

Söz konusu rotasyon sayesinde öğretmenler farklı kurumlarda çalışarak tecrübelerini artıracaklardır. Rotasyon uygulaması devreye girerse yıllardır il ve ilçelerde tayin bekleyen öğretmenlerin de tayin işlemleri kolaylıkla gerçekleşmiş olacak.

Öğretmen Meb / ÖZEL HABER

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenmeb.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

2 Yorum