Öğretmenler arası gelir uçuruma giderek artıyor

Öğretmenler arası gelir uçuruma giderek artıyor

Öğretmen camiası branş fark etmeksizin mesleki geçirmiş oldukları yıllara göre kademe ve derece ilerlemesi alarak maaş alırlar. Peki buna rağmen öğretmenler arasındaki gelir uçurumu neden kaynaklanıyor?

Evli olan öğretmenlerin her iki bireyin de öğretmen olması durumunda sahip olabilecekleri mal varlığı belli standartlarda kalmaktadır. Yani bir eve giren çift maaş tutarı ile alınabilecek olan ürünler ve yaşanabilecek olan hayat belli limitlere göre yaşanır.

Ancak bazı öğretmenler sahip oldukları lüks araçlarla neredeyse 10 öğretmenin maaşı kadar aylık gideri ile dikkat çekmektedir. 657 sayılı devlet memurları kanunu tarafından yasaklanmasına rağmen bazı öğretmenlerimiz ek gelir getiren işlerde çalışmakta, hatta orta seviyenin üstünde işletmeleri yönetip ticaret yapmaktadırlar.

Bunların yanında bir de özel ders veren çok sayıda öğretmen vardır. Özellikle İstanbul özel dersin başkentidir diyebiliriz. Bu alanda isim yapmış ve çevre yapmış bazı öğretmenler aylık 200.000 liradan fazla özel dersten gelir elde edilmektedir.

Bazı öğretmenlerin bu anlamda saati 8000 liraya yaklaşan ek ders ücreti bulunmaktadır. Söz konusu kadrolu ve sözleşmeli öğretmenlerin özel ders vermesi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen tüm yasal bildirilerde yasak olduğu defalarca belirtilmiştir.

Ancak bazı öğretmenler işi o kadar ileriye götürmüş durumdalar ki bağımsız kiraladıkları dairelerde öğrencilere ders vermektedir. Bir diğer dikkat çeken grup da rehber öğretmenleridir. Serbest çalışan psikologlar gibi danışan gören ve saati 4000 liralara varan ücretlerle gelir elde eden rehber öğretmenler de İstanbul'da yerlerini almıştır.

Ayrıca özel eğitim öğretmenleri zihinsel engeli olan öğrencilere mesai saatlerinden sonra yoğun bir biçimde özel ders vermektedir. Alanda tecrübe sahibi olmuş öğretmenler özel dersler üzerinden astronomik rakamlar kazanmaktadır. Bu durum da öğretmenler arasındaki gelir uçurumunu ortaya çıkarmaktadır.

Öğretmen Meb / ÖZEL HABER