Zorunlu Hizmet Affı Sonrası Tayin İstenebilecek Mi?

Zorunlu Hizmet Affı Sonrası Tayin İstenebilecek Mi?

Zorunlu hizmetti affa uğrayan öğretmenlerin tayin durumu nasıl olacak?

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, zorunlu hizmet affı konusundaki açıklamayı Twitter hesabı üzerinden yapmıştı. Bakan Tekin'in açıklamasının hemen ardından Resmi Gazete'de yayımlanmıştı. Peki zorunlu hizmet affı sonrası öğretmenlerin tayin durumu nasıl olacak? Zorunlu hizmet yükümlülüğü kalkan öğretmenler tayin isteyebilecek mi? Detaylar Ogretmenmeb.com'da...

Bilindiği üzere MEB'deki sözleşmeli öğretmenler kadroya geçirilmişti. Bunun üstüne bir de zorunlu hizmet affı gelince, özellikle yeni atanan öğretmenler tayin durumlarını merak etmeye başladılar.

MEB'de ilk atama sonrasında tayin için 3+1 uygulaması devam ediyor. Yani ilk atama kapsamında ataması yapılan öğretmen, 3. yılını doldurduğu andan itibaren özür grubu atamasına; 4. yılının doldurduğu andan itibaren ise isteğe bağlı il içi ve il dışı atamalara başvurabiliyor. Bu düzenlemede şu ana kadar herhangi bir değişiklik olmadı. Yani hem kadroya geçmiş hem de zorunlu hizmeti affa uğramış öğretmen, isteğe bağlı tayin için 3+1 yıl beklemek durumunda. 

Fakat MEB bu konuda düzenlemeye gidebilir. 2010 yılında zorunlu hizmet affı geldiğinde, o yıl öğretmenlere tayin hakkı da verilmişti. Yine 2023 yılında da MEB tarafından zorunlu hizmet affı sebebiyle 3+1 süresi esnetilebilir.

Konuyla ilgili net durum kılavuzlar açıklandığında veya MEB tarafından ek bir açıklama yapıldığında belli olacaktır.

Ogretmenmeb.com olarak konuyla ilgili gelişmeleri takip ederek sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenmeb.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

1 Yorum