Sözleşmeli Öğretmenler İl İçi ve İl Dışı Atamalara Ne Zaman Başvurabilir?

Sözleşmeli Öğretmenler İl İçi ve İl Dışı Atamalara Ne Zaman Başvurabilir?

MEB tarafından yazın yapılan isteğe bağlı il içi ve il dışı atamalara sözleşmeli öğretmenler ne zaman başvurabilir?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmen atamaları sözleşmeli olarak yapılıyor. Sözleşmeli öğretmenlerin ise isteğe bağlı il içi ve il dışı tayin hakkı bulunmuyor. Peki sözleşmeli öğretmenler kaç yıl çalıştıktan sonra il içi ve il dışı atamalara başvurabilirler? Detaylar ogretmenmeb.com'da...

İlk atama kapsamında ataması yapılan sözleşmeli öğretmen, göreve başladığı tarihten itibaren 3 yıl geçtiği anda kadroya geçer ve kadrolu öğretmen olur. (Adaylık sürecini başarıyla tamamladığı takdirde)

Örneğin 15 Eylül 2021 tarihinde göreve başlayan bir sözleşmeli öğretmen, 15 Eylül 2024 tarihinde 3 yılı doldurur ve kadro geçiş işlemleri yapılır.

Kadroya geçen öğretmen, özür grubu atamalarına başvurabilir.

Peki +1 yıl ifadesi ne anlama geliyor?

Kadroya geçtikten sonra 1 yıl daha aynı kurumda çalışan öğretmen, il içi ve il dışı atamalara başvurabilir.

Yani 15 Eylül 2021 tarihinde göreve başlayan bir sözleşmeli öğretmen, 15 Eylül 2025 tarihi itibarıyla il içi ve il dışı atamalara başvurabilir. Özür grubu hakkı yine devam eder.

Örneğin 2025 yılı il içi ve il dışı atama kılavuzunda 30 Eylül tarihi baz alınırsa, bu öğretmenimiz her iki atama için de başvuru yapabilir.

Özetle 3+1 ifadesi kadroya geçme ve tayin isteme konularında önem arz etmektedir.

Unutulmamalıdır ki tüm yer değiştirme işlemleri hizmet puanı ile yapılır ve puanı yüksek olan öğretmenin ataması yapılır…

OGRETMENMEB.COM / ÖZEL HABER

Etiketler :