“Hazırlık eğitiminde başarı” ifadesi resmileşti! Artık lisans mezunu olmak yetmeyecek!

“Hazırlık eğitiminde başarı” ifadesi resmileşti! Artık lisans mezunu olmak yetmeyecek!

Öğretmen olmak isteyenlerin ilgili üniversitenin 4 yıllık lisans bölümünü bitirerek KPSS'den istenen puanı alması şartları karşılamak için yeterli oluyordu. Ta ki bu yıla kadar… Milli Eğitim Akademisi ile birlikte neler değişecek? Artık lisans mezunu olmak yetmeyecek mi? İşte detaylar

Bakanlık tarafından ilk kez geçtiğimiz ay bahsedilen Milli Eğitim Akademisi yeni Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda en çok yer verilen konu oldu. Milli Eğitim'e bağlı tüm personellerin eğitimden geçeceği akademik yapılanma hazırlık eğitimi adı altında yeni ÖMK'da tüm kuralları ile paylaşıldı.

Yeni süreçte KPSS sınavını kazanarak yeterli puan alan adaylar akademiye kabul edilecek. “Hazırlık eğitiminde başarı” ifadesi yeni kanunda madde 10 kapsamında detaylandırıldı. Eğitimde her dersten en az iki yazılı sınav yapılacak. Not ortalaması 100 üzerinden 60 ve üzerinde olanlar başarılı kabul edilecek.

Akademide Başarı Kriteri!

Teorik dersten başarısız olanlar için ek bir sınav hakkı verilecek. Ek sınavdan 60 ve üzerinde puan alanlar ilgili derste başarılı sayılırken ek sınavlar sonunda herhangi bir dersten başarısız olanların akademi ile ilişiği tamamen kesilecek.

Hazırlık eğitimi tamamlandıktan sonra teorik derslerin başarı notlarının aritmetik ortalamasının %40'ı, uygulamalı derslerin başarı notlarının aritmetik ortalamasının %60'ı toplanarak atamaya esas başarı puanı belirlenecek.

Öğretmen Meb / ÖZEL HABER