Özel ders öğretmenler arasında huzuru bozuyor

Özel ders öğretmenler arasında huzuru bozuyor

Nispeten küçük şehirlerde görev yapan öğretmenler Durumu pek farkında olmasa da Büyük şehirlerde özel ders artık hayatın bir gerçeği haline gelmiş durumda. Özel ders öğretmenler arasında huzuru nasıl bozuyor?

Özellikle İstanbul özel dersin başkenti diyebiliriz. İlkokuldan lise seviyesine kadar matematikten, İngilizceye bilgisayardan, resme oradan enstrüman aletlerinin çalımına kadar neredeyse tüm branşlar özelinde özel ders verilmesi mümkündür.

Yasal olmamasına rağmen özel ders için oluşturulmuş çok sayıda sosyal medya sitesi dahi bulunmaktadır. Buradan çoğunluğu devlette çalışan öğretmenler olmak üzere; ilan verilmekte ve verilmiş olan ilanlar neticesinde öğretmenler kendilerine öğrenci bulabilmektedir.

İstanbul'da saati ortalama 2000 liradan öğretmenler özel ders verebilmektedir. Bu durum ise devlet okullarına çalışan öğretmenlerin ek ders ücretinin saat başına 100 lira civarında olduğu düşünüldüğünde huzursuzluğa sebep olmaktadır.

Bazı öğretmenler İstanbul'da kirasını ödemekte zorlanırken bazıları ise bindikleri lüks marka araçlarla dikkat çekmektedir. Söz konusu hayatı özel ders sayesinde yaşayan öğretmenler büyük bir dengesizliğe sebep olmaktadır. Söz konusu durum Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kesinlikle yasaklamış olmasına rağmen bu denli açık bir biçimde bazı öğretmenlerin özel ders verilmesi öğretmenler arasında ciddi anlamda eleştirilere sebep olmaktadır.

Öğretmen Meb/ ÖZEL HABER