Öğrenciler dikkat! Mahkemenin emsal teşkil eden online sınav kararı!

Öğrenciler dikkat! Mahkemenin emsal teşkil eden online sınav kararı!

Uzun yıllardır tartışılan online sınav dönemlerinde daha çok karşılaşılan güvenlik sorununa mahkeme noktayı koydu. Mahkemenin emsal teşkil eden online sınavda kopya kararı haberimizde

2020 yılı itibariyle başlayan pandemi döneminin en belirgin alışkanlığı şüphesiz online eğitim sistemi oldu. Örgün eğitimin uzaktan eğitime dönüştüğü bir dönemde sınavlarında online olması bazı güvenlik açıklarını beraberinde getirmişti. Benzer bir vaka geçtiğimiz günlerde yaşandı.

Uzaktan ve çevrimiçi olarak gerçekleştirilen bir sınavda kopya unsurunun varlığından şüphe edilmesi mahkeme tarafından nasıl karşılanıyor? cevabı verilmiş olundu. İstanbul'da bir özel üniversitenin Hukuk Fakültesi elektronik ortamda ve kamera açık şekilde bütünleme sınavı olunmasına karar verdi.

Öğrenci Karşı Dava Aştı! Peki Sonra Ne Oldu?

Sınav sırasında bir öğrencinin kopya çektiği iddia edildi. Ardından öğrenci hakkında disiplin soruşturması açıldı. Tam da olaylar bu noktada başladı. Öğrenci kopya iddiasını reddetti. Okulun kendisine verdiği bir yarıyıl uzaklaştırma cezasını kaldırılmasını istedi ve avukat tuttu. Avukat mahkemeye başvurdu. İstanbul 3. İdare Mahkemesinde dava görülmeye başlandı. İşte tam da bu anda mahkemenin verdiği emsal karar bu gibi davaların nasıl sonuçlandığını da görmemizi sağladı

Mahkemenin Emsal Kararı!

Okul yönetimi önce davayı reddetti. Mahkeme ise öğrenciyi haklı buldu. Kopya çekildiğine dair herhangi bir uyarı yapılmadı. Sınav işleminin sonlanması kamera ile tespit edildi. Mahkeme kayıtları inceledi ve öğrenciyi haklı buldu. Varsayıma dayanarak davacının kopya çektiği iddiası ile cezalandırılması ise hukuka aykırı bulundu.

ÖNERİ LİNK: 1. 5. ve 9.sınıf öğrencileri için yeni kitaplar basımda! Yeni müfredatın kitapları ücretli mi olacak?