Milli Eğitim Bakanlığı'na Bağlı Kaç Öğretmen Var? 1 Öğretmene Kaç Öğrenci Düşüyor?

Milli Eğitim Bakanlığı'na Bağlı Kaç Öğretmen Var? 1 Öğretmene Kaç Öğrenci Düşüyor?

Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı kaç öğretmen var? Her öğretmene bir sınıfta kaç öğrenci düşüyor? Sınıfında 13 - 14 öğrenciye eğitim veren öğretmen var mı?

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'e, katıldığı bir programda "Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı kaç öğretmen var sorusu yöneltildi. 2024 yılı öğretmen atamaları ile 20 bin öğretmen atamasının yapılacağı ve başvuruda bulunan öğretmen adayı sayısının 97 bin üzerinde olması, pek çok kişi tarafından, MEB'de toplam kaç öğretmenin bulunduğunun merak edilmesine neden oldu.

Milli Eğitim Bakanlığı'na Bağlı Kaç Öğretmen Var?

Bakan Tekin, katıldığı programda, 1 milyon 100 bin öğretmen bulunduğunu ifade etti. Ve sözlerine şu şekilde devam etti:

Sokakta gördüğünüz 80 kişiden 1 tanesi, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından maaşı ödenen öğretmen statüsünde. Bakın bu devasa bir rakam. Öğretmen başına düşen öğrenci sayısı 30'lu 40'lı rakamlardan şu an 13-14'lere düşmüş durumda. Bunlar dünya ortalamalarının gerçekten üstünde olan rakamlar. Dünyanın hiç bir tarafında bu kadar büyük bir öğretmen kitlesi, kamu tarafından fonlandırılmıyor. Bunların hepsi Adalet ve Kalkınma Partisi döneminde Sayın Cumhurbaşkanımızın genel bütçeden birinci sıraya en çok payı son 20 yılda Milli Eğitim Bakanlığına ayırdığı için yapılan şeyler. Çabuk unutuyoruz. Bunları hatırlatmak istedim. Yaptıklarımızla yetinmiyoruz ama bu yapılanların ne tür fedakarlıklarla yapıldığını da yapan kişilere bunun saygısını göstermeli, bunları sık sık hatırlamak durumundayız. Güzel şeyler yapmaya devam edeceğiz.

Bu açıklamaların üzerine sosyal medyada pek çok öğretmen, sınıf mevcudunun ortalama 30'larda olduğunu dile getirdi. 40 üzeri mevcuda sahip sınıflar bulunduğu gibi, 20 üzeri öğrenci sayısına sahip sınıflar da bulunuyor. Ancak "Benim sınıfımda 13 öğrenci mevcut." yazan bir öğretmenin bulunmaması dikkat çekiyor.