Uzman ve Başöğretmenlik İçin Süreç Başlıyor. İşte Takvim...

Uzman ve Başöğretmenlik İçin Süreç Başlıyor. İşte Takvim...

Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik yazılı sınavı hangi tarihte yapılacak? Başvuru süreci ne zaman başlayacak? Uzman ve başöğretmenlik süreci ile ilgili detaylar Ogretmenmeb.com'da...

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Mahmut Özer, uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınav ile ilgili NTV canlı yayınında açıklamalar yapmıştı. MEB tarafından detaylı bir duyuru gelmese de, başvuru ve sınav takvimi açıklanmış oldu.

İşte 2023 Uzman ve Başöğretmenlik Sınavı Takvimi:

  • Başvurular: 30 Mayıs 2023 - 9 Haziran 2023 arası
  • Eğitimler: 17 Temmuz 2023 - 8 Eylül 2023 arası
  • Sınav: 19 Kasım 2023
  • Sınav Sonuçlarının Açıklanması: 24 Kasım 2023

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, sürecin 18 Mayıs'ta başlayacağını duyurmuştu. Bakan Özer tarafından yapılan açıklamaya göre uzman öğretmenlik için gerekli süre 5 yıla düşürülecek. Ayrıca başöğretmenlik için, uzman öğretmenlikte 10 yıl geçirmiş olma şartı aranmayacak. Yani 20 yılı dolduran öğretmen başöğretmen olabilecek. Fakat Ogretmenmeb.com olarak şunu belirtelim; bu açıklamalara ilişkin resmi olarak herhangi bir adım atılmadı. Yani kanun ve yönetmelik maddeleri aynı şekilde yerinde duruyor. Bakan Özer'den yaptığı açıklamaların resmiyet kazanması için önce kanun değişikliği, sonrasında da yönetmelik değişikliği gerekiyor.

Ogretmenmeb.com olarak konuyla ilgili gelişmeleri takip ederek sizlere aktarmaya devam edeceğiz...

Bizim Twitter üzerinden takip etmek için TIKLAYINIZ

İşte Bakan Özer'den konuyla ilgili olarak yaptığı son açıklamalar:

NTV canlı yayınında uzman ve başöğretmenlik sistemine değinen Özer "Yaklaşık 583 bin öğretmenimiz bu haktan yararlandı, öğretmenlerin yaklaşık yüzde 99'u sınava girdi, yüzde 97'si başarılı oldu ve 583 bin öğretmenimiz uzman öğretmen veya başöğretmen olarak özlük haklarında iyileşme sağladılar. Eğitim süreçlerinden geçtiler. Daha önceden de açıkladığınız gibi her yıl bu sınavlar tekrarlanacak. Takvim belli oldu; 18 Mayıs tarihi itibarıyla süreç başlıyor. 30 Mayıs-9 Haziran tarihleri arasında başvuruları alacağız. 17 Temmuz - 8 Eylül tarihleri arasında onların eğitimleri olacak. 19 Kasım tarihi itibarıyla da sınavı yapacağız ve sonuçları da 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde açıklayacağız." açıklamasında bulundu.
 
Şu anda uzman öğretmenliğe başvuru potansiyeli olan 91 bin 601 öğretmen bulunduğunu bildiren Özer, şunları söyledi: "Bu öğretmenlerimizin 10 bin 60'ı yüksek lisans yaptıkları için sınavdan muaf olacaklar. Başöğretmenliğe başvurma potansiyeli olan öğretmenimizin sayısı da 6 bin 986. Burada da 11 öğretmenimiz doktorasını yaptığı için sınavdan muaf olacak. Dolayısıyla yaklaşık 100 bin öğretmenimiz tekrar bu süreçlere tabi olacaklar. Tüm öğretmenlerimize başarılar diliyorum."
 
Uzman ve Başöğretmenlikle ilgili öğretmenlerin talepleri olduğunu belirten Özer, "İki tane çok ciddi talep vardı. Birincisi, uzman öğretmen olmak için on yıllık kıdem aranıyor şu andaki kanuni düzenlemede, bunun biraz daha düşürülmesi, beş yıla indirilmesiyle ilgili çalışmayı tamamladık. Yani uzman öğretmenler de artık on yıl beklemeden beş yıl içerisinde bu sürece tabi olacaklar. Bir de kıdem yılı 20 yıl ve üzerinde olan uzman öğretmen arkadaşlarımızın başöğretmen olmak için bekleme süresi olan on yılı kaldıracağız. Dolayısıyla meslekte yirmi yıl ve üzerinde olan öğretmenlerimizi uzman öğretmen olmuşsa geçen sene on yıl beklemeyecek, hemen başöğretmenliğe başvurabilecekler. Bununla ilgili kanuni hazırlıklarımızı zaten tamamdı. Aslında yaşadığımız o acı deprem sürecinden dolayı kesintiye uğradı. İnşallah yeni Meclis oluştuktan sonra hemen Meclis'e gönderilecek." açıklamasında bulundu.

Etiketler :