Sözleşmeli Öğretmenlere Derece/Kademe İlerlemesinde Haksızlık Yapılıyor

Sözleşmeli Öğretmenlere Derece/Kademe İlerlemesinde Haksızlık Yapılıyor

Sözleşmeli öğretmenlere bir çok konuda olduğu gibi derece ve kademe ilerlemesi yapılırken de haksızlık yapılıyor.

 Milli Eğitim Bakanlığı, eski bakan İsmet Yılmaz döneminde çıkarılan KHK ve Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına Dair Yönetmelik ile 2016 yılından bu yana öğretmenleri sözleşmeli statüsünde göreve başlatıyor.

  Eski bakan Yılmaz, sözleşmeli öğretmenlerin kadrolu öğretmenlere göre herhangi bir hak kaybı olmayacağını açıklasa da yıllardır atama sürecinden ek ders ücretlerine, eğitim öğretime hazırlık ödeneğinden tayinlere kadar bir çok hususta hakları elinden alınan veya hakları geç veya eksik teslim edilen sözleşmeli öğretmenler  derece ve kademe ilerlemesinden dolayı da mağduriyet yaşıyor.

  Bilindiği üzere sözleşmeli öğretmenler ilk kez 2016 yılının ekim ayından itibaren görev yapmaya başladı. 2016 yılının başında toplu sözleşmeden kaynaklı olarak tüm öğretmenlere 1 derece verildi ve sözleşmeli öğretmenler bu haktan yararlanamadı. Öte yandan kalkınmada öncelikli bölgelerde görev yapan öğretmenlere verilen 2 yıl fiilen görev yapma karşılığındaki 1 kademe ilerlemesinde sözleşmelilik süresi dikkate alınmadı. MEB de bu öğretmenlerin sözleşmelilik süresinin ilave kademe ilerlemesinde değerlendirilmemesi için resmi yazı gönderdi.

 Öte yandan 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na göre meslekte 8 yılını doldurmuş ve herhangi bir disiplin cezası almamış öğretmenlere verilen kademe ilerlemesi sözleşmelilikte geçen süreler sayılmadığı için sözleşmeli öğretmenlere 11. yılın sonunda verilecek.

 Sözleşmeli öğretmenlerin kadrolu öğretmenlerle haklarının eşitleneceği, 3+1 sistemi dışında herhangi bir farklılık olmayacağı açıklansa da derece ve kademe ilerlemesi hususu sözleşmeli öğretmenlerin onlarca sorunlarından sadece bir tanesi.

 Eğitim kolunda faaliyet gösteren sendikalar yaklaşık 5-6 yıldır bu konuyu çözemediği gibi gündeme getirme, çözüm yolu arama konusunda da oldukça pasif kalmaktadırlar. Sözleşmeli öğretmenler maaştan ek ders ödemelerine, derece ve kademe ilerlemesinden tayinlere ve türlü ayrımcılıklara karşı sözleşmeli öğretmenlerin sorunlarına acil ve etkili bir çözüm bulmalıdır.

 OGRETMENMEB.COM / ÖZEL HABER 

Etiketler :