Salgın Sürecinde Ek Ders Ücreti Eksik Ödenen Öğretmenler Dikkat!

Salgın Sürecinde Ek Ders Ücreti Eksik Ödenen Öğretmenler Dikkat!

Uzaktan eğitimde ek ders ücreti eksik ödenen öğretmenler, dilekçe ile başvurarak eksik ödeme yapılan ders ücretlerini alabilir.

 Milli Eğitim Bakanlığı(MEB), 2019 yılının mart ayından başlamak üzere yaklaşık 1,5 yıl süren uzaktan eğitim sürecini tamamlamış ve yüz yüze eğitime eylül ayında geçmişti. Uzaktan eğitim ve ek ders konusu geçtiğimiz aylarda çok tartışılan, farklı uygulamalar ve mağduriyetler doğuran bir husus olarak haftalarca gündemde kaldı. Bakanlık, normal mevzuatı salgın koşullarına uyarlamaya çalıştı fakat tepkiler çığ gibi büyüdü.

 Bilindiği üzere salgın sürecinde öğretmenlerin ek ders mevzuatına göre ödeme yapıldı. Canlı derslere en az 1 öğrenci katılımı olmadıysa, sebep ne olursa olsun(cihaz, internet erişimi, bağlantı sorunu vb.) bakanlık ödeme yapmadı. Maaş karşılığı karşı derslerini dolduramayan öğretmenlere de ödeme yapılmadı. 2020-2021 eğitim öğretim yılının eylül ayında canlı ders saatleri sınırlı olduğu için yine ödeme yapılmadı. Süreçte günaşırı karar değişiklikleri, farklı il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinin farklı uygulamaları öğretmenleri ciddi rahatsız etti.

 Öte yandan canlı derslerde hafta sonu ve akşam 18.00'dan sonra yapılan dersler için çoğu il ve ilçe MEM'ler mevzuatta olmasına rağmen öğretmenlere artırımlı ek ders ücreti ödemesi yapmadı. Ek ders ödemeleri konusunda herhangi bir tereddütte veya muğlak durumda ödeme yapılmaması tercih edildi.

 Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü'nün Adana Valiliği'ne gönderdiği 20006059 sayılı görüş yazısında canlı/çevrimiçi derslerde öğretmenlerin yaptıkları 18.00 ve sonrası ile hafta sonunu kapsayan derslerde gece ek ders ücreti üzerinden ödeme yapılması gerektiği belirtildi. Bakanlık, bu görüş yazısını yazmasa dahi mevzuatta açık ve net olarak belirtilmiş bir ödeme kaleminin öğretmenlere ödenmemesi süreç içerisinde şaşkınlık yaratmıştı.

 MEB'in salgın sürecinde öğretmenlerin ek ders ödemeleri hususunda koyduğu tavır, eğitim camiasını oldukça rahatsız etmiş, bakanlık ''İşine geldiği gibi davranıyor'' eleştirisiyle karşı karşıya kalmıştı.

 2020-2021 eğitim öğretim yılının ekim ayından başlayan ve haziran ayına kadar geçen süreçte canlı derslerini 18.00 veya sonrası ile hafta sonu yapan öğretmenler, artırımlı ek ders ücreti alamadılarsa ilgili tarihleri kapsayan dilekçeyi okul/kurum müdürlüklerine vererek ödemelerini yasal faizi ile alabilirler.

 OGRETMENMEB.COM / ÖZEL HABER

Etiketler :