PCR Testi Yaptırmayan Öğretmen Derse Giremeyecek

PCR Testi Yaptırmayan Öğretmen Derse Giremeyecek

Flaş iddia: Covid-19 aşısı olmamış ve PCR testi yaptırmayan öğretmenler artık derse giremeyecek.

 Yenişafak Gazetesinde yer alan habere göre Covid-19 aşısı olmamış ve PCR testi yaptırmayan öğretmenlerin derse giremeyeceği ve bu öğretmenlere ek ders ücreti ödenmeyeceği iddia edildi. Habere göre Milli Eğitim Bakanlığı'nın aşı olmayan öğretmenleri sıkı bir şekilde takip ettiği ve PCR testi yaptırmayan öğretmenlere idari yaptırımlara hazırlanılıyor.

 Ankara ve İstanbul başta olmak üzere bazı İl Hıfzıssıha kurullarının aldığı kararlar doğrultusunda PCR testi yaptırmayan öğretmenlere de idari yaptırım uygulanabilecek.  İl Hıfzıssıha kurullarının aldığı kararlarda idari para cezası yer alırken, milli eğitim müdürlüklerinin de PCR testi yaptırmayan öğretmenlere soruşturma açabileceği tahmin ediliyor.

 Ebru Karatosun'un haberine göre PCR konusunda hastane sırası, verilen testin sonuçlarının çıkması ile keyfi olarak PCR testi yaptırmayan öğretmenlerin aynı şekilde muamele görmeyeceğinden bahsedilirken, Van valisi Mehmet Emin Bilmez'in PCR testi vermeyen öğretmenlerden savunma isteneceği yönündeki açıklamalarından sonra bu iddiaların ortaya atılması konunun ciddi olduğunu kanıtlamış oldu.

 Öte yandan PCR testini yaptırmayan öğretmene her türden verilen cezanın mahkemece iptal edileceği, böyle bir zorunluluğun hukuka aykırı olduğu belirtilmektedir. Eğitim sendikalarından bazıları da öğretmenlere hukuki destek vereceğini açıklamış ve PCR zorunluluğunun son bulması gerektiğini vurgulamıştır.

 İddialar ne kadar doğrudur şu an için bilinmez fakat PCR testi yaptırmayan öğretmenlerin yüz yüze eğitime katılamaması ve ek ders ücretinin kesilmesi hususunun yan yana gelmesi bile eğitim camiasını oldukça üzmüştür. Hukuki temellere dayanmayan, insana ve vücut bütünlüğüne saygı gösterilmeyen bir uygulama eğitime ve eğitimciye zarar vermektedir.

 OGRETMENMEB.COM / ÖZEL HABER