Öğretmenlere 15 Tatilde Seminer Mi Geliyor?

Öğretmenlere 15 Tatilde Seminer Mi Geliyor?

Milli Eğitim Bakanı Özer'den 15 tatilde öğretmenlere mesleki çalışma sinyali... ÖBA nedir, ek ders ücreti ödenecek mi?

 Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Mahmut Özer, bugün Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2022 yılı bütçesine ilişkin Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM)'nde bir konuşma gerçekleştirdi. Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun aralık ayı bitmeden meclis gündemine geleceğini açıklayan Özer, öğretmenlerin mesleki çalışmaları hakkında da çarpıcı açıklamalarda bulundu.

  Bakan Özer, ''Öğretmenlerimize uzaktan eğitimde, seçeneklerini zenginleştirmek için Öğretmen Bilişim Ağı'nı (ÖBA) kurduk. Bu platformu ilk kez 21 Ocak-7 Şubat 2022 tarihleri arasındaki 2 haftalık tatilde uygulayacağız. Bu tarihler arasında öğretmenlerimizin mesleki gelişim eğitimlerini uzaktan eğitim olarak düzenleyeceğimizin müjdesini de buradan duyurmak isterim.'' ifadelerini kullandı. 

  Yapılan açıklamada sömestr(15 tatil) kastedilmişse de bu tatil 24 Ocak - 4 Şubat 2022 tarihleri arasında olacaktır. Dolayısıyla bakan Özer'in hafta sonu tatillerini de ekleyerek söylemesine anlam verilemedi. Bilindiği üzere öğretmenlerin mesleki çalışmaları her eğitim öğretim yılı döneminde sene başı, sene sonu ve ara tatillerde olmak üzere toplam dört hafta olarak gerçekleştiriliyor. 

  Bakan Özer'in ''müjde'' olarak duyurduğu Öğretmen Bilişim Ağı(ÖBA)'nda 15 tatilde yapılacak seminerler için öğretmenlere 2 hafta boyunca ek ders ücreti ödemesi yapılacağını akıllara getirdi. Öncelikle sömestrda mesleki çalışma yapılabilmesi ve ek ders ücreti ödenebilmesi için mevzuatın değiştirilmesi gerekmektedir. Bu değişim gerçekleşirse öğretmenlere 2 hafta boyunca toplam 30 ek ders ödemesi yapılmasının da yolu açılmış olacaktır. 

 Yapılan bu açıklamanın müjde olarak nitelendirilebilmesi için sadece ek ders ödemesi yapılması hususu akıllara gelmektedir. Yine de Bakan Özer'in açıklamaları tam anlaşılmamış olup daha açık ve net bir açıklama yapılmasına lüzum vardır.

 OGRETMENMEB.COM / ÖZEL HABER

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in konuyla ilgili olarak TBMM'de yaptığı açıklamaların tam metni için TIKLAYINIZ

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Öğretmen MEB İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
1 Yorum