Öğrencilere Ek Kaynak Aldıran Öğretmenlere Disiplin Cezası Verilebilecek

Öğrencilere Ek Kaynak Aldıran Öğretmenlere Disiplin Cezası Verilebilecek

Milli Eğitim Bakanlığı'nın geçtiğimiz günlerde yayımladığı yönetmeliğe göre öğretmenler ek kaynak konusuna artık çok dikkat etmeli...

 Milli Eğitim Bakanlığı Ders Kitapları ve Eğitim Araçları Yönetmeliği geçtiğimiz günlerde resmi gazetede yayımlandı. Bakanlık, zaman zaman öğrencilere bakanlığın belirlediği kitap ve yardımcı kaynaklar dışında ek kaynaklar aldırılmaması gerektiğini resmi yazı ile hatırlatıyordu. Yönetmelikle birlikte bu durum resmen yasak hale geldi.

 Bilindiği üzere ilkokul kademesinden liselere kadar ve hatta ana sınıflarında bile bakanlığın belirlediği kitap ve yardımcı kaynaklar dışında öğrencilere ek kaynak aldırılıp kullanılıyordu. Bakanlığın bu yönetmeliği ile birlikte öğrencilere soru bankası, konu anlatımlı kitap, sınıf bazlı setler, denemeler ve benzeri eğitim araç ve gereçleri artık aldırılamayacak. 

 Yönetmelik Değişikliği ve Detayları İçin Tıklayınız

 Bu hususta yönetmelik hükümlerine aykırı hareket edenlere 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 125. maddesi gereğince disiplin cezası verilebilecek. Öğretmenlere verilebilecek disiplin cezaları uyarma ve kınama olabilecek. Para toplama yoluyla bu kaynaklara erişim sağlayacak öğretmenlere ise daha ağır cezalar verilebilecek.

 Dolayısıyla içinde bulunduğumuz ve gelecek eğitim öğretim yılından itibaren öğretmenlerin ek kaynak aldırmaması, velilere sadece kaynak tavsiyesinde bulunması ve bu kaynakların okulda kullanılmaması gerekmektedir.

 OGRETMENMEB.COM / ÖZEL HABER

Etiketler :