Erdoğan: Sözleşmeli-Kadrolu Ayrımı Kalkacak, Uzman Öğretmenlere 1.000, Başöğretmenlere 2.000 TL Artış

Erdoğan: Sözleşmeli-Kadrolu Ayrımı Kalkacak, Uzman Öğretmenlere 1.000, Başöğretmenlere 2.000 TL Artış

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 20. Milli Eğitim Şurasında önemli açıklamalar...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 20. Milli Eğitim Şurasında önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan'ın öğretmenleri yakından ilgilendiren açıklamaları şöyle:

1- Sözleşmeli-Kadrolu öğretmen ayrımı kalkacak. Sözleşmeliler de kadrolu öğretmenlerin hakkına sahip olacak. Bu açıklamayla birlikte sözleşmelilere kadrolu öğretmenler gibi hakların Öğretmenlik Meslek Kanunu ile tanınacağı veya sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirileceği değerlendirilmektedir.

2- 10 yıllık uzman öğretmenler, eğitimlerini tamamlayıp sınavda başarılı oldukları takdirde ''Başöğretmen'' unvanıyla görev yapacak. Uzman öğretmenlerin maaşı 1.000 lira, başöğretmenlerin maaşı 2.000 lira fazla olacak. Bu hususun da Öğretmenlik Meslek Kanunuyla düzenlendiği tahmin ediliyor.

3- Uzman öğretmenlere ek 1 derece verilecek. Örneğin derece ve kademesi 3/1 olan öğretmen, uzman öğretmen olduğunda derece ve kademesi 2/1 olacak. 

4- Öğretmenlikte adaylık kaldırılıyor. Adaylık Kaldırma Sınavı(AKS) artık yapılmayacak.

5- 1. derecede bulunan öğretmenlerin ek göstergeleri 3000'den 3600'e çıkarılacak.

6- Uzman öğretmenlikten başöğretmenliğe geçişlerde doktorasını tamamlamış öğretmenler sınavdan muaf tutulacak. 

Erdoğan, tüm bu düzenlemeleri kapsayan Öğretmenlik Meslek Kanunu düzenlemesinin çok yakında TBMM'ye geleceğini ifade etti. Detaylar netleştiğinde Ogretmenmeb.com'da bulabileceksiniz.

 OGRETMENMEB.COM / ÖZEL HABER

Etiketler :