EBA'dan Seminerleri Tamamlamayan Öğretmenlere Ek Ders Ücreti Ödenir mi?

EBA'dan Seminerleri Tamamlamayan Öğretmenlere Ek Ders Ücreti Ödenir mi?

Öğretmenlerden ara tatil mesleki çalışmalarını EBA'dan tamamlamayanlara ek ders ücreti ödenir mi?

 Milli Eğitim Bakanlığı(MEB), 2021-2022 eğitim öğretim yılının 1. ara tatilinde öğretmenlerin mesleki çalışmalarının EBA üzerinden yapılacağını açıklamış, 15-19 Kasım 2021 tarihleri arasında öğretmenler idari izinli sayılmıştı.

 Hafta başında başlayan seminerler, öğretmenlerin branşlarına göre günlere ayrılmış, her gün 01.00'dan 23.59'a kadar öğretmenlerin seçtikleri bir eğitimi yaklaşık 23 saatlik süre içinde tamamlamaları istenmişti. EBA'da yer alan ilgili seminerlerden herhangi biri seçilerek tamamlandığında öğretmenlerin mesleki çalışmalarının yapılmış sayılacağı Milli Eğitim Bakanlığınca açıklanmıştı.

 Mesleki çalışmaların EBA'da branşlara göre günlere ayrılmasının sistem yoğunluğunun azaltılması için olduğu tahmin edilmektedir. Yine de EBA'da bazı teknik aksaklıklar olmuş, öğretmenler mesleki çalışmaları izlese dahi sistemde izlemediği yönünde bilgi görmüş, bazı mesleki çalışmaların 3-4 saatlik uzun sürelerden oluşması sebebiyle videolar tamamlanamamıştır.

 Bakanlığın seminer çalışmaları ve ek derslerle ilgili herhangi bir resmi yazısı bulunmamaktadır. Okul/kurum yönetimleri de öğretmenlerin EBA üzerinden mesleki çalışmalarını tamamlayıp tamamlayamadığını görüntüleyememektedir. Ayrıca öğretmenler ara tatilde idari izinli sayılmıştır. Dolayısıyla mesleki çalışmalarını tamamlayan veya çeşitli nedenlerden dolayı tamamlayamayan öğretmenlere haftalık 15 saatlik ek ders ücreti ödemesi yapılacaktır.

 Özellikle mesleki çalışmaya hiç başlayamayan veya yarım kalan öğretmenler için önümüzdeki günlerde mesleki çalışma ekranına tekrar ulaşabilme imkanlarının sağlanacağı ve bu çalışmaların öğretmenler tarafından tamamlanacağı düşünülmektedir. 

 OGRETMENMEB.COM / ÖZEL HABER

İlgili Haberler
Etiketler :