Döviz ve Altın Uçtu, Öğretmenler Taban Aylığa Zam İstiyor

Döviz ve Altın Uçtu, Öğretmenler Taban Aylığa Zam İstiyor

Altın fiyatları ve dövizdeki hareketlilik sonrasında öğretmenlerin alım gücü rekor seviyede düştü.

 Koronavirüs salgını sonrasında başlayan küresel ekonomik sorunlardan ülkemiz de etkilenmiştir. Son 2 yıldaki enflasyon ile öğretmenlerin alım gücü neredeyse %30-35 oranında erimişti. Son bir kaç aydaki faiz indirimi ve haberleri ile çeşitli sebeplerden dolayı fiyatı artan gram altın, Amerikan Doları ve Avro öğretmen maaşlarının alım gücünü son günlerde ciddi düşürmüş, öğretmen maaşları 460 dolar ve 410 avro seviyesine kadar inmiştir.

  Ulaşımdan gıdaya, teknolojiden telekominikasyona kadar ülkemizdeki bir çok mal ve hizmet bilindiği üzere çoğu zaman dövize paralel olarak fiyatlandırılmaktadır. Temel gıda maddelerinden ev kiralarına, araç-emlak fiyatlarından giyime kadar iğneden ipliğe her şeye ciddi oranda zam yapılmıştır. Öğretmenlerin alım güçleri de son 2 yılda yaklaşık %30-35, son 5 yılda ise yaklaşık %55 oranında azalmıştır.

  Toplu sözleşme görüşmeleri sonrasında elde edilen kazanımlar ve hatta 3600 ek gösterge dahi öğretmenlerin maddi durumlarını iyileştirmek için yeterli olmayacaktır. Dolayısıyla 2022 yılı ocak ayından geçerli olmak üzere öğretmenlerin taban aylığına en az 5 bin lira zam yapılması, öğretmenlerin ek ders, sınav ücreti, eğitim öğretime hazırlık ödeneği gibi diğer yan ödemelerinin de %200 oranında artırılması gerekmektedir.

  Öğretmenlerin maddi kaygısı, geçim sıkıntısı, borçları olduğu sürece ve bir öğretmen kendini geliştirebilmek için kaynak ayıramazsa bu önce 19 milyon öğrenciye ve daha sonra tüm topluma sirayet edecek, eğitim kalitesi daha da düşecektir. 

  Kamuda görev yapan lisans mezunu memurlar arasında en düşük maaşlardan birini alan öğretmenler artık görmezden gelinmemelidir. 

  OGRETMENMEB.COM / ÖZEL HABER