54 Yaş Üzerindeki Öğretmenler Başöğretmen Olamadan Emekli Olacak

54 Yaş Üzerindeki Öğretmenler Başöğretmen Olamadan Emekli Olacak

Öğretmenlik Meslek Kanunu taslağıyla 54 yaşın üzerinde olan öğretmenlerin başöğretmen olma hakları bulunmuyor.

  Öğretmenlik Meslek Kanunu taslağı, geçtiğimiz günlerde TBMM'ye gönderilerek kamuoyu ile paylaşıldı. 12 maddelik oldukça sığ ve çözüm odaklı olmamasıyla eleştirilen kanun taslağında bir çok eksik ve adil olmayan düzenleme bulunuyor.

  Meslek kanunu, taslak şekliyle yürürlüğe girerse başöğretmenlik konusunda bazı öğretmenler hak kaybına uğrayacak. Kanun taslağında, 10 yıl uzman öğretmen olarak görev yapmış öğretmenlerden kademe ilerlemesinin durdurulması cezası almayan uzman öğretmenlerin 240 saatlik eğitime alınarak başöğretmenlik sınav hakkına sahip olacağı hükmü yer almaktadır.

  55 ve üzeri yaşta olan öğretmenler 2022 yılı içinde eğitimlerini tamamlayıp uzman öğretmen olsa dahi 65 yaşına kadar 10 yıllık uzman öğretmenlik süresini dolduramayacağı için başöğretmen unvanı alamadan 65 yaş haddi dolayısıyla emekli olacaklar. Dolayısıyla bu öğretmenlerin emekli maaşı ve emekli ikramiyelerinde ciddi kayıplar yaşanacak.

 Milli Eğitim Bakanlığı Personelinin Yaş Dağılımı(MEB/2020 Faaliyet Raporu)

 Özellikle 60 yaş üzerindeki bazı öğretmenler ise uzman öğretmen bile olamadan emekli olacak. Kanun taslağı, bu şekliyle asla adil olmamakla birlikte acilen değiştirilmesi gerekmektedir.

 OGRETMENMEB.COM / ÖZEL HABER