Memur maaşlarından 1400 TL'lik kesinti

Memur maaşlarından 1400 TL'lik kesinti

Mali yıl olarak 2024 yılının ocak Haziran dönemin içerisindeyiz. Memurlar Ocak ayında maaşlarını %50 civarında bir zamla almışlardır. Vallahi bu zam bunu ardından Şubat ayında Anayasa Mahkemesi tarafından memur maaşlarından kesinti yapılmasına dair bir karar çıktı. Anlamı karar gereği Mayıs ayında da yapılacak olan kesinti neticesinde toplamda memurların kaybı 1400 TL'ye ulaştı. Peki kesinti neden yapıldı? Detaylar haberimizde...

Anayasa Mahkemesi tarafından toplu sözleşme ile memurlara ödenmekte olan toplu sözleşme ikramiyesi olarak, sayıları %3 barajını geçen sendika üyelerine ödenen tutarlarda bir kesintiye gidildi.

Memur maaşlarından yapılan kesintinin temel sebebi toplu sözleşme ile sadece %3 barajını aşan sendika üyesi Memurlara ödenmekte olan toplu sözleşme ikramiyesidir.

Anayasa Mahkemesi toplu sözleşme ikramiyesi olarak ödenmekte olan tutarın Bundan Böyle bütün sendika üyesi olan Memurlara ödenmesi kararı verdi.
Bu durumda söz konusu Toplu sözleşme ikramiyesi daha fazla kişiye dağıtıldığı için Şubat ayından itibaren memurların maaşları toplu sözleşme ikramiyesi tutarı 350 TL eksik olarak yatmaya başladı.

15 Mayıs tarihinde yatacak olan memur maaşlarından yapılacak olan 350 TL'lik kesinti ile birlikte söz konusu kayıp 1400 TL'ye ulaşacak. Konu ile ilgili olarak en büyük iki memur Sendikası olan Kamusen ve Memursen itirazlarını dile getirseler de kesinti yapılan tutarlar memurlara ödenmediği gibi kesinti ilerleyen aylarda da yapılmaya devam edildi. Aralık ayına kadar söz konusu durum düzeltilmezse memurların kaybı 3850 TL'ye ulaşacak.

Öğretmen Meb/ ÖZEL HABER

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenmeb.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.