Vergi İstisnası Önce Ek Ders Ücretlerini Sonra Maaşları mı Kapsıyor?

Vergi İstisnası Önce Ek Ders Ücretlerini Sonra Maaşları mı Kapsıyor?

Gelir vergisi muafiyeti sebebiyle öğretmenler maaş ve ek ders ödemelerine ilişkin bazı belirsizlikleri merak ediyor. Ek ders ücretleri fazla mı ödeniyor, maaştan vergi kesilecek mi? İşte detaylar...

 2022 yılı ocak-temmuz döneminde uygulanacak zam, ilave zam ve daha sonrasındaki vergi muafiyetiyle merak edilen sorular arttı. Vergi muafiyeti öğretmenlerin ek ders ücretlerini kapsayacak mı? Maaştan gelir vergisi kesilecek mi? gibi sorularla karşılaşmaktayız.

 Gelir vergisi muafiyeti 2022 yılı için belirlenen brüt asgari ücret olan 5 bin 4 liraya kadar olan kısmı kapsamaktadır. İlgili ayın 1'inden 30/31'ine kadar olan süreçte ilk ödeme ek ders ücreti ise ve örneğin bir öğretmene 2 bin 500 lira ek ders ücreti ödenecekse, bu kısımdan gelir vergisi alınmaz ve maaşın da 2 bin 504 liralık kısmından gelir vergisi alınmaz. 5 bin 4 lirayı aşan ücretler için gelir vergisi kesintisi yapılır.

 Dolayısıyla öğretmenlerin ek ders ücretleri genellikle maaştan önce ödendiği için ek ders ücretlerinin yanlış ödendiğine, fazla hesaplandığına dair iddialar doğru değildir. 5 bin 4 lirayı aşmamak şartıyla kadrolu öğretmenlerin net ek ders ücreti 32,96 liradan, sözleşmeli  ve ücretli öğretmenlerin net ek ders ücreti 28,35 liradan ödenmektedir.

 Yine kadrolu öğretmenler için DYK(gündüz-hafta içi) 65,92 liradan, sözleşmeli öğretmenler için DYK(gündüz-hafta içi) 56,69 liradan ödenmektedir. 

 Maaş, ek ders, sınav görevi fark etmeksizin ilgili ayın 1'inden itibaren hangi ödeme önce yapılırsa 5 bin 4 liraya kadar olan kısımdan gelir vergisi kesilmemekte olup, 5 bin 4 lirayı aşan tutarlar için gelir vergisi kesilecektir. Dolayısıyla ödemelerin hangilerinin gelir vergisinden ne kadar muaf tutulduğuna dikkat edilerek hesap yapılmalıdır.

 OGRETMENMEB.COM / ÖZEL HABER