Ücretli Öğretmen 2022 Net Ek Ders Ücretleri

Ücretli Öğretmen 2022 Net Ek Ders Ücretleri

Ücretli öğretmenlerin 2022 yılında ders başına alacakları ek ders ücreti ne kadar olacak?

Hazine ve Maliye Bakanlığı, yüzde 2,5 zam sonrasında maaş katsayılarına dair yeni genelge yayımladı. Katsayıların açıklanmasıyla beraber ücretli öğretmenlerin 2022 yılı net ek ders ücretleri de belli oldu.

Ücretli Öğretmen 2022 Net Ek Ders Ücretleri

  • Gündüz Ek Ders Ücreti: 28,3 TL
  • Gece Ek Ders Ücreti: 30,4 TL
  • DYK Gündüz Ek Ders Ücreti: 56,7 TL
  • DYK Gece (Hafta sonu) Ek Ders Ücreti: 60,7 TL

Yukarıda belirtilen ek ders ücretleri, 2022 Ocak-Temmuz dönemine aittir. Yaklaşık olarak hesaplanmıştır. Ufak değişiklikler olabilir.

Örnek hesaplama:

Haftada 30 saat derse giren bir sınıf öğretmeni, haftada yaklaşık 850 TL ek ders ücreti alacaktır. 4 haftada yaklaşık 3400 TL maaşı olacaktır. Yani ücretli öğretmen maaşları yine asgari ücretin çok altında kalacaktır.

Milli Eğitim Bakanlığı bu konuyu hızla gündemine almalıdır. Ücretli öğretmenlere en az 1,5 katı ek ders ücreti ödenmelidir. Bu sayede ücretli öğretmenler asgari ücret civarında bir maaş alabileceklerdir.

Ayrıca ücretli öğretmen ödemelerinde haftalık 30 saat ek ders ödeme sınırı kaldırılmalıdır. Ücretli öğretmenlere nöbet görevi ücreti verilmelidir. Ayrıca hazırlık ve planlama kapsamında her 10 saate 1 saat ek ders ücreti almaları sağlanmalıdır.

OGRETMENMEB.COM / ÖZEL

Etiketler :