Toplu Sözleşmede Müdür Yardımcıları Unutuldu Mu?

Toplu Sözleşmede Müdür Yardımcıları Unutuldu Mu?

6. Dönem Toplu Sözleşmede Okul Müdür Yardımcıları Unutuldu Mu? Ogretmenmeb.com yazarı Serkan Akçay'ın yazısı...

Ogretmenmeb.com yazarı Serkan Akçay, okul müdür yardımcılarının Toplu Sözleşme kaynaklı ek ders mağduriyetini yazdı...

Memur-Sen ile Hükümet arasında 6. Dönem Toplu Sözleşme Mutabakat Metni, 2021 Ağustos ayında imzalandı. Eğitim-öğretim ve bilim hizmet koluna ilişkin 6. Dönem Toplu Sözleşmede elde edilen ve 1 Ocak 2022'den itibaren yürürlüğe girecek olan bazı kazanımlar şu şekilde oldu:

  • Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri ile bölüm, atölye ve laboratuvar şefliği görevi verilen öğretmenlere, danışman öğretmenlik/sınıf veya şube sorumluluğu karşılığı haftada 2 saat ek ders ücreti ödenecek.
  • Yönetim görevi karşılığında haftalık 20 saat ek ders ücreti alan müdür ve müdür başyardımcılarının ilave ek ders ücreti 4 saatten 5 saate çıkartılacak.
  • Öğretmenevi ve akşam sanat okulu yöneticilerine yönetim görevi karşılığı ödenmekte olan ek ders ücretinin haftada 4 saat artırımlı ödenecek.
  • Halk eğitim merkezleri ve olgunlaştırma enstitülerinde görev yapan yöneticilere ve öğretmenlere nöbet görevi karşılığı haftada 3 saat ek ders ücreti ödenecek.
  • Rehberlik ve araştırma merkezlerinde görev yapan özel eğitim alan öğretmenlerinin ek ders ücretlerinin haftada 15 saatten 18 saate çıkarılacak.
  • 24 saat süreyle nöbet tutan belletmenlere ödenen 2 saatlik ek ders ücretini 4 saate çıkartarak belletici öğretmenlere ve gece nöbet tutanlara ilave artış sağlanacak.
  • Nöbet tutan belletmen öğretmenlerin aylık ders ücreti sınırının 56 saatten 64 saate çıkarılacak.
  • 1 Ocak ve 1 Mayıs tarihlerine tekabül eden günlerde ders görevleri yapılmış sayılacak ve ek ders ücretleri ödenecek.
  • Rehberlik öğretmenlerine yaz tatili dönemlerinde tercih danışmanlığı karşılığı her gün için ödenmekte olan 3 saat ek ders ücreti 5 saate çıkarılacak.

Ek derslerle ilgili bazı Toplu Sözleşme maddeleri bu şekilde. Görüleceği üzere bu ek ders kazanımları arasında okul müdürleri ve müdür başyardımcıları yer alırken, okul müdür yardımcıları yer almıyor.

Okullardaki yönetim görevini büyük oranda yürüten, okulların en kilit noktalarında iş ve işlemleri yerine getiren okul müdür yardımcılarına ek ders artışı sağlanmamış olmasının tek bir açıklaması olabilir: ''Toplu Sözleşmede Müdür Yardımcıları Unutuldu!''

Diğer branşlara ve yöneticilere sağlanan ek ders artışları yüksek olmayabilir. Fakat müdür yardımcılarına hiçbir artış yapılmamış olması da kabul edilebilir gibi değil!

Umarız bir sonraki görüşmelerde okullarda müdür yardımcılarının da olduğu akıllara gelir...

SERKAN AKÇAY

OGRETMENMEB.COM / ÖZEL

Bu yazının tüm hakları ogretmenmeb.com'a aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca sadece aktif link verilerek ve kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının aktif link verilmeden ve kaynak gösterilmeden alıntılanması halinde yasal takip başlatılacaktır.

İlgili Haberler
Etiketler :