Ortaokul ve Lise Öğretmenlerine Var, İlkokul Öğretmenlerine Yok!

Ortaokul ve Lise Öğretmenlerine Var, İlkokul Öğretmenlerine Yok!

İlkokullarda Yetiştirme Programı (İYEP) başlıyor. Fakat DYK'da 2 katı ek ders ücreti ödenirken İYEP'te ödenmiyor. Bu durum öğretmenler tarafından tepkiye sebep oluyor. Detaylar haberimizde...

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan takvime göre 11-15 Ekim tarihleri arasında İYEP Öğrenci Belirleme Aracı uygulandı. İYEP ise 18 Ekim'den itibaren başlıyor. Fakat ücret adaletsizliği şimdiden huzursuzluğa neden olmuş durumda.

Bilindiği üzere ortaokul ve liselerdeki Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında 2 katı ek ders ücreti ödenmektedir. Yani 6 saat yapılan dersin ek ders olarak karşılığı 12 saat olmaktadır. Fakat İYEP'te kaç saat derse giriliyorsa o kadar ücret ödenmektedir. Bu da sınıf öğretmenlerinin tepki göstermesine sebep olmaktadır.

Ücretin düşük olması sebebiyle sınıf öğretmenleri tarafından ilgi gösterilmezken, ücretli öğretmenlerin görev alması ise çok düşük bir ihtimal olarak görünmektedir. Aylık ek ders ödemesi sınırı sebebiyle ücretli sınıf öğretmenleri İYEP'te görev alamamaktadır. Bu durum birçok okulda İYEP açılmasını zorlaştırmaktadır.

Bilindiği üzere İYEP'te bir sınıfta 1-6 öğrenci bulunabilmektedir. Bu sayı en fazla 10 öğrenciye kadar çıkabilmektedir. ÖBA'nın uygulanması ve öğrencilerin seçimi oldukça zaman almaktadır. ÖBA'nın uygulanması, tüm cevapların tek tek e-Okul sistemine girilmesi saatler sürmektedir. Fakat bunun karşılığında düşük ücret sebebiyle kursların açılmaması zaman kaybına sebep olmaktadır.

MEB bu konuyu gündemine almalı ve İYEP'i yaygınlaştıracak birtakım iyileştirmeler yapmalıdır. Öncelikle İYEP ek ders ücreti 2 katı ödenmelidir. Ayrıca İYEP'te ücretli öğretmenlerin de görev alabilmesinin önü açılmalıdır.

Bu sayede İYEP kağıt üstünde kalmayacak ve amacına ulaşacaktır...

OGRETMENMEB.COM / ÖZEL HABER

Etiketler :