Öğretmenlik Meslek Kanunu İçin TBMM'ye Araştırma Önergesi Verildi

Öğretmenlik Meslek Kanunu İçin TBMM'ye Araştırma Önergesi Verildi

Öğretmenlik Meslek Kanununun yetersizliği ve öğretmenlerin itibarının artırılması için TBMM'ye araştırma önergesi verildi.

 İYİ Parti, Öğretmenlik Meslek Kanununun yetersizliği ve öğretmenlerin itibarının artırılması için araştırma önergesi verdi. Verilen araştırma önergesi Ak Parti ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

 İYİ Parti milletvekili İsmail Koncuk, TBMM'de yaptığı konuşmada yaklaşık 3 aydır öğretmenlerin sosyal medyadan ve bazı sendikaların öncülüğünde feryat ettiğini, bilhassa büyükşehirlerde öğretmenlerin ev kiralarını ödeyemez duruma geldiğini, Cumhur İttifakının Öğretmenlik Meslek Kanunu'nu yürürlüğe soktuğunu uzman öğretmenlere ve başöğretmenlere sınav zorunluluğu geldiğini ifade etti.

 Koncuk, kanun ve kariyer basamaklarında öğretmenlerin ayaklandığını, öğretmenlerin kariyer istemediğini, öğretmenler için ekonomik iyileştirme yapılması gerektiğini belirterek Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in kanun ve kariyer basamaklarını hala savunduğunu belirtti. 

 İsmail Koncuk, İYİ Parti'nin teklifini şöyle sıraladı

 1- 5 yıl görev yapmış öğretmenlere sınavız-şartsız uzman öğretmenlik unvanı verilmesi,

 2- 15 yıl görev yapmış öğretmenlere sınavsız-şartsız başöğretmenlik unvanı verilmesi,

 3- Brüt asgari ücretin en az %50'si(3.235,50 TL) kadar tüm öğretmenlere iyileştirme yapılması, 

 4- Tüm öğretmenlerin ek ders ücret göstergelerinin en az %50 artırılması.

 OGRETMENMEB.COM / ÖZEL HABER

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Öğretmen MEB İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
5 Yorum