Öğretmenlerin Şubat Ayı Maaşında Ciddi Düşüş Yaşanabilir

Öğretmenlerin Şubat Ayı Maaşında Ciddi Düşüş Yaşanabilir

Öğretmenlerin şubat ayı maaşlarından kesilecek gelir ve damga vergisi, ocak ayı maaşlarını aratacak.

 Bilindiği üzere vergi muafiyeti sebebiyle tüm çalışanlardan brüt asgari ücrete kadar gelir ve damga vergisi kesintisi yapılmaması kararlaştırılmış, Asgari Geçim İndirimi(AGİ) kaldırılmıştı. Bu durum öğretmenlerin maaş ve ek ders ücretleri ile diğer ödemelerini de yakından ilgilendiriyor.

 Vergi muafiyeti, içinde bulunulan ayda ödenen maaş, ek ders, sınav görevi vb. ödemelerin toplamının brüt asgari ücret olan 5 bin 4 liraya kadar olan kısmını kapsamaktadır. Örneğin ek ders ücreti tahakkuku ayın 2'sinde yapıldıysa bu işlem ilgili aydaki ilk işlem olduğu için 5004 lirayı aşmıyorsa gelir ve damga vergilerinden muaf tutuluyor.

 Şubat ayında da kadrolu öğretmenlerin ocak ayı ek ders ücretleri brüt tutar olan 32,96 TL'den ödenmiştir. Bu ödeme şubat ayında olduğu için vergi muafiyetinden kalan tutarlar maaştan kesilecektir. Örneğin, 3 bin lira ek ders ücreti alan bir öğretmenin maaşının sadece 2 bin 4 lirasından vergi alınmayacak, bu tutarın üzerindeki miktarlardan gelir ve damga vergisi kesilecektir.

 Ayrıca sendikalı öğretmenlere ocak ayında ödenen 487 lira toplu sözleşme ikramiyesiyle birlikte vergi kesintisi olacağından sendikalı öğretmenlerin ocak ayı ile şubat ayı arasındaki maaş farkı %2,5 ek zam yansımasıyla birlikte 750-800 lira civarında olacaktır.

 Dolayısıyla şubat ayındaki sendikalı öğretmen maaşları ocak ayına göre yaklaşık 750-800 lira, sendikasız öğretmenlerin ise yaklaşık 250-300 lira daha az olacaktır.

 OGRETMENMEB.COM / ÖZEL HABER