Öğretmenlerin Promosyon Ödemelerindeki Fark Huzursuzluk Yaratıyor

Öğretmenlerin Promosyon Ödemelerindeki Fark Huzursuzluk Yaratıyor

Yurt genelinde farklı bölgelerde görev yapan öğretmenlere farklı ödenen promosyonlar eğitim camiasını rahatsız ediyor.

 Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olarak görev yapan öğretmenler yerel yöneticilerin ihale veya anlaşma yapması sonucunda maaş aldıkları bankadan promosyon ödemesi alıyor. Bu ödemelerin ilden ile, ilçeden ilçeye ve hatta aynı il içindeki farklı ilçelerde ciddi farklar oluşturması eğitim camiasını uzun süredir rahatsız ediyor.

 Bakanlık, il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri aracılığı ile bulunulan bölgedeki bankalarla ihale veya sözleşme yoluyla belirli süreliğine anlaşma imzalıyor. İmzalanan anlaşmada ilgili dönem için anlaşılan bankadan maaş alan öğretmenlere, banka belirli periyotlarla promosyon ödemesi yapıyor.

 Öğretmen MEB olarak daha önce yaptığımız bir haberde, promosyon ihalelerinin veya anlaşmalarının Milli Eğitim Bakanlığı'nca merkezden yapılması gerektiğini, il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinden bu yetkinin alınmasının doğru olacağını belirtmiştik.

 İl ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinin yapmış oldukları anlaşmaya göre öğretmenler genellikle 3 ve 5 yıllığına anlaşılan bankadan maaş alıyor. Bu süreler anlaşmalara göre değişebiliyor. Anlaşılan süre için belirli taksitlerde(aylık, üç aylık, altı aylık, yıllık veya tek seferde) banka öğretmenlere ödeme yapıyor. Anlaşma metnine göre bazı öğretmenler tayin olduklarında aldıkları miktarın fazlasını geri öderken bazıları bu ödemeyi yapmıyor.

  Ülke genelinde devlet ve özel bankalar nazarında öğretmenler ödenen yıllık promosyon miktarı 500 TL ile 2500 TL arasında değişiyor. 3 yıllığına anlaşma olduğu varsayılırsa A ilinde B bankasından maaş alan bir öğretmen 3 yıllığına 1.500 TL, C ilinde D bankasından maaş alan bir öğretmen ise 3 yılda 7.500 TL promosyon ödemesi alıyor. Zaman zaman promosyon anlaşmalarında da usülsüzlük yapıldığı iddiaları eğitim çalışanlarını kaygılandırıyor.

 Dolayısıyla, bakanlığın bu ihaleleri merkezden yapmasının öğretmenlerin yararına ve daha doğru olacağı ve  il/ilçeler arasındaki promosyon ödemesindeki farkın da minimum hale getirileceği düşünüldüğünde MEB'in acil adım atması gerekmektedir. 

 OGRETMENMEB.COM / ÖZEL HABER

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Öğretmen MEB İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.