Memur maaşlarına ne kadar zam yapılacak?

Memur maaşlarına ne kadar zam yapılacak?

Yeni yıl ile birlikte en çok merak edilen konulardan biriside memur maaşlarına yapılacak zam ne kadar olacak ? sorusu oldu. TUİK tarafından açıklanacak aralık enflasyonuyla birlikte memur maaşlarına yapılacak zam netlik kazanacak. Peki Memur maaşlarına ne kadar zam yapılacak? İşte zam oranı

2022 yılı birlikte bir çok ürün ve hizmete gelen zamlar gibi memur maaşlarınada zam gelecek. Merakla beklenen zam oranının yarın saat :10.00'da netlik kazanması bekleniyor. 

TUİK tarafından açıklanacak Aralık ayı enflasyonuyla birlikte milyonlarca memurun Ocak ayında maaşlarına alacakları zam oranı netlik kazanacak.  Peki Memur maaşlarına ne kadar zam yapılacak?  İşte ekonomislerinde verdiği rakamlara göre memur maaşlarına Ocak ayında gelecek olan zam oranı. 

Bilindiği gibi Hükümet ile yetkili sendika arasında yapılan yeni toplu sözleşmeye göre memurlar 2022 yılının ilk altı ayı için yüzde 5 zam alacaklar. Ancak 2021 yılının ikinci yarısında oluşan enflasyon farkı ile sebebiyle milyonlarca memur yüzde 5 + enflasyon farkı kadar zam alacak (2021 yılının ikinci yarısında oluşan enflasyon farkı) .Peki toplam oran ne olacak ?

Memur maaşlarına ne kadar zam yapılacak?

TUİK tarafından açıklanan resmi rakamlara göre 2021 yılının ikinci yarısında gerçekleşen toplam enflasyon (5 aylık) şu anda güncel olarak , yüzde 10,47 oldu, memurlar Temmuz ayında yüzde 3 zam aldıkları için aradaki yüzde 7,47'yi fark olarak bu ocak ayında almaya hak kazandılar.Diğer bir deyişle milyonlarca memur Ocak 2022'de yüzde 5 + yüzde 7.47 + Aralık ayında çıkacak enflasyon oranında zam alacaklar. Öte yandan ekonomistler Aralık ayı enflasyon  rakamlarının yaklaşık olarak yüzde 3 ila 3,25 arasında çıkacağını öngörüyor. Bu tabloda memur maaşlarına Ocak ayında yapılacak toplam zam yüzde 15 ila yüzde 15,72 aralığında olacak.

ogretmenmeb.com/özel haber