Mahkeme, ''Salgın Nedeniyle Yapılamayan Dersin Ek Ders Ücreti Ödenmelidir'' Dedi

Mahkeme, ''Salgın Nedeniyle Yapılamayan Dersin Ek Ders Ücreti Ödenmelidir'' Dedi

Tokat İdare Mahkemesi, ''Salgın Nedeniyle Yapılamayan Dersin Ek Ders Ücreti Ödenmelidir'' Dedi.

Koronavirüs salgını sebebiyle yapılamayan öğretmenlik uygulaması dersinin ek ders ücretinin ödenmesine yönelik mahkeme kararı haberimizde...

Tokat İdare Mahkemesi, kararında, “Öğretmenlik uygulaması dersinin kovid-19 salgını sebebiyle fiilen yapılamadığı, Cumhurbaşkanı kararıyla ek ders ücretlerine ilişkin olarak, ders ücreti karşılığında görevlendirilen öğretmenleri kapsayıcı şekilde kovid-19 salgını nedeniyle eğitim kurumlarının tatil edildiği günlerde bulunan ek ders görevlerini yapmış sayılarak, karşılığında ek ders ücretinden faydalandırılmasının belirtildiği, ders ücreti karşılığında görevlendirilme ile öğretmenlik uygulaması dersinin verilmesi amacıyla görevlendirilenlere 657 sayılı Kanun’un 176. maddesi uyarınca ödemelerin yapılacağının belirtildiği, bu madde uyarınca ödeme yapılanlardan, aynı kanunun 89. maddesi uyarınca görev yapanların kastedildiği görülmüş olup bu iki görevlendirmenin, dayanaklarının ve niteliklerinin aynı olduğu görüldüğünden, Anayasanın eşitlik ilkesi uyarınca Cumhurbaşkanı kararında belirtilen durumun öğretmenlik uygulaması dersi için görevlendirilen davacı hakkında uygulanacak şekilde yorumlamasının hakkaniyet gereği olduğu sonucuna varılmıştır. Bu durumda, davacının kendisinden kaynaklanmayan bir durum olan kovid-19 salgını sebebiyle görevini fiilen yerine getiremediği ve Cumhurbaşkanı kararıyla kovid-19 sebebiyle görevini yerine getiremeyen öğretmelerin ek ders ücretinden faydalandırılacağı görüldüğünden, davacı hakkında tesis edilen zımni ret işleminde hukuka uyarlık bulunmamaktadır” gerekçesine yer verdi.

İşte Mahkeme Kararı:

OGRETMENMEB.COM

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Öğretmen MEB İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.